Tartályhajót foglaltak szomáliai kalózok
Szomáliai kalózok hatalmukba kerítettek egy tartályhajót a Seychelle-szigetekhez tartozó gazdasági övezetben - közölte kedden a SAPA dél-afrikai hírügynökség. Eközben a jövő hónapban megindíthatják a szomáliai erők kiképzését végző EU-missziót - közölte Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
A híg vegyszereket szállító tartályhajót az Aldabra-szigetektől északnyugatra érte támadás. Nem megerősített jelentések szerint a kalózok az egyik szomáliai kikötőbe irányítják a hajót.
Az orosz hírügynökség által idézett jelentésből nem derül ki, hogy az elfoglalt tartályhajó mely ország zászlaja alatt hajózik.
A szomáliai kalózok az elmúlt hetekben, a monszun vége óta fokozták támadásaikat a térségben, s csak az elmúlt két hétben öt hajót foglaltak el váltságdíj reményében. A térségbe vezényelt soknemzetiségű flotta nem tudta megfékezni a támadásokat.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár arra hívta fel a figyelmet legfrissebb, New Yorkban köröztetett jelentésében, hogy a szomáliai kalózok elleni nemzetközi fellépés az Indiai-óceán vizeire és a Seychelle-szigetekhez közelebbi térségbe szorította a tengeri rablókat.
A szomáliai erők kiképzését tervezi az EU
A küldetés keretében mintegy kétszáz európai kiképző utazna Ugandába, ahol kétezer szomáli katonát képeznének ki. Ugyanott Uganda, Dzsibuti és Franciaország már foglalkozik négyezer szomáliai kiképzésével. Az a cél, hogy az iszlám szélsőséges lázadók ellen küzdő, ma még csak milicista csoportoknak minősíthető szomáliai kormányerőkből rendes reguláris hadsereget faragjanak.
Szomáliában azóta, hogy egymással is viaskodó hadurak 1991-ben megdöntötték Sziad Barré diktátort, lényegében nincs olyan államhatalom, amely kézben tudná tartani az országot. Az Afrikai Unió békefenntartói ellen a közelmúltban végrehajtott támadások olyan félelmeket ébresztettek, hogy az al-Kaida terrorhálózat igyekszik saját "támaszpontjává" tenni az "Afrika szarvának" nevezett térségben fekvő Szomáliát.
A kormány gyenge és törékeny, a helyzet konszolidálását célzó törekvései nagy nehézségekbe ütköznek - indokolta Carl Bildt, az EU soros elnökségét ellátó Svédország külügyminisztere a tervezett uniós kiképzői segítséget.