2009. november. 13. 18:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 13. 18:23 Világ

Bolíviai akció: Santa Cruz-i vezetők álltak a terrorista ügy mögött

A bolíviai parlamenti bizottság kormánypárti tagjai elfogadták saját összefoglaló jelentésüket, amely szerint szakadár Santa Cruz-i politikai és pénzügyi vezetők álltak a Rózsa Flores Eduardo vezette állítólagos terrorista csoport mögött - jelentette pénteken a bolíviai sajtó.

A csoportot április 16-án számolták fel kommandósok: a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsát, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és Michael Dwyer ír állampolgárt agyonlőtték a Santa Cruz-i Las Americas szállodában. A magyar állampolgárságú, szintén szovátai Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot letartóztatták. 
  
A lapok szerint a helyi idő szerint csütörtökön késő este felolvasott 83 oldalas jelentést az ellenzéki tagok távollétében hagyta jóvá a kormánypárti többség. Az ellenzékiek azonban nem tekintik lezártnak az ügyet. Szerintük a kormánypárt azért akarja gyorsan félretenni, mert immár olyan "kellemetlen" bizonyítékok is napvilágra kerülnek, amelyek közvetve a bolíviai kormány egyes tagjainak az érintettségére is utalhatnak.
  
A parlament teljes ülésén is előterjesztendő hivatalos álláspont Rubén Costas Santa Cruz-i kormányzót és Branko Marinkovic helyi üzletembert nevezi meg annak a csoportnak (La Torre) a vezetőjeként, amely Santa Cruz autonómiájának kivívására jött létre, és pénzelte az állítólagos terroristák működését. Megneveztek hét másik személyt is, aki jelenleg szökésben van. Az ügyészség szerint 40 millió dollárt gyűjtöttek össze a tartomány elszakítására. César Navarro képviselő, a bizottság kormánypárti elnöke erről azt mondta a televízióban, hogy "a bűnöző csoport célja egy irreguláris hadsereg megszervezése volt". 
  
Bernardo Montenegro ellenzéki képviselő értéktelennek tartja a jelentést, mert nem vette figyelembe a kommandósok akciójáról napvilágra került videofelvételeket és azokat az internetes beszélgetéseket, amelyek egyikében Rózsa valószínűleg Alvaro García Linera bolíviai alelnökkel "cseveg". 
 
 "Olyan bizonyítékok kezdtek feltűnni, amelyek kényelmetlenek a számukra, és valószínűleg belekeverhetik az ügybe Evo Morales elnök kormányának embereit... Ez a helyzet arra ösztönzi őket, hogy igyekezzenek lezárni a vizsgálatot" - mondta a kormánypártiakról Montenegro, aki azonban azt ígérte, hogy a bizottság ellenzéki tagjai folytatják a nyomozást, és ennek keretében elutaznak Magyarországra és Írországba is.
   
A jelentés elfogadásának körülményeit az ellenzéki képviselők botrányosnak tartják. Több órás felolvasás után hármuk közül ketten kimentek a mosdóba és a sajtót tájékoztatni, s a kormánypártiak ezt kihasználva megszavazták az események leírásának saját változatát. Az ellenzékiek szintén készítettek egy jelentéstervezetet, de erről nem volt szavazás. Abban bíznak, hogy a bizottság jövő heti ülésén talán erről a tervezetről is szavazhatnak.
   
Montenegro a kormánypártiak eljárását "ostoba játéknak" minősítette, hiszen - mint mondta - a többséget birtokolván akkor is megszavazhatták volna a saját változatukat, amikor az ellenzékiek is jelen voltak.


Hirdetés