2009. november. 04. 15:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 04. 15:45 Világ

Elkészült a Vajdaság tartományi hatásköreiről szóló törvénytervezet

Egy év huzavona után a szerb kormány elkészítette a Vajdaság statútumaként ismert, a tartomány hatásköreiről szóló törvénytervezetének munkaverzióját, amelyről várhatóan a csütörtöki kormányülésen döntenek Belgrádban.

Amennyiben elfogadják, a szerb parlament elé kerülhet a törvénytervezet. Ha a törvényhozás is elfogadja, 152 új hatáskört vehet át a tartomány az államtól - írja a Magyar Szó című délvidéki napilap internetes oldalán. Pásztor Bálint parlamenti képviselő és Bojan Pajtics, a vajdasági Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke hasonlóan vélekedik: nem ideális, de elfogadható a javasolt szöveg.

"Természetesen nem ideális a hatásköri törvény, de az adott politikai körülmények között kielégítőnek tekinthető. Egyrészt a jelenlegi szerbiai alkotmány nem tesz lehetővé Vajdaság számára nagyobb autonómiát - ami miatt támogatjuk is az alkotmány módosítását - másrészt az elmúlt egy évben megbizonyosodhattunk arról, hogy a belgrádi politikai vezetés még nem érett meg arra, hogy ettől magasabb fokú autonómiát adjon a tartománynak" - mondta Pásztor Bálint a lapnak nyilatkozva.

Pásztor fontosnak tartja, hogy a Vajdaság lesz a vajdasági óvodák és általános iskolák alapítói jogainak birtokosa. Ezek a hatáskörök a vajdasági magyarság oktatása szempontjából mindenképpen fontosak, és egyszerűbb lesz a tartományi szervekkel tárgyalni arról, hogy egyes intézmények alapítói jogát ruházzák át a jövő évben megalakuló nemzeti tanácsokra, mintha a belgrádi kormányzattal kellene megállapodásra jutni - vélte a parlamenti képviselő.

Pajtics szerint a hatásköri törvénytervezet a tartomány javaslatainak 90 százalékát tartalmazza. Ezek közül kiemelte a Fejlesztési Bank megalapításának jogát, valamint azt is, hogy a tartomány képviseletet nyithat Brüsszelben és az európai régiókban.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?