Izrael vonakodik a béketárgyalásoktól a Goldstone-jelentés miatt
Izrael mindaddig nem akarja felújítani a béketárgyalást a palesztinokkal, amíg napirenden vannak a vele szemben a Goldstone-jelentésben megfogalmazott háborús bűncselekmények vádjai.
"Nem fogunk olyan emberekkel egy asztalhoz leülni és tárgyalni, akik háborús bűntetteket vetnek a szemünkre" - jelentette ki Gabriela Salev, Izrael ENSZ-nagykövete szerdán az izraeli rádióban. "Ha a békefolyamat felújítását és a (zsidó) telepépítések leállítását várják tőlünk, akkor mi is elvárhatjuk a nemzetközi közösségtől, hogy olyan helyzetet biztosítsanak, amelyben kockázatokat tudunk vállalni, s nem kell lemondanunk az önvédelemhez való jogunkról" - mondta a nagykövet a jelentésre utalva, amely szerint az izraeli hadsereg és a palesztin fegyveresek egyaránt követtek el háborús bűnöket az év eleji gázai offenzíva idején.
Salev elítélően szólt arról is, hogy a dokumentum megvitatását az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) is napirendre tűzte, s Izraelnek nem áll módjában tiltakozni ez ellen. A BT szerdán foglalkozik a jelentéssel a közel-keleti helyzetről szóló általános vita keretében.
Az ENSZ genfi székhelyű Emberi Jogi Tanácsa csütörtökön és pénteken vitatja meg a jelentést, amelyet Richard Goldstone dél-afrikai bíró készített a világszervezet felkérésére, az arról szóló határozatról azonban csak a jövő márciusi ülésszakon szavaznak majd a tagállamok.
Jigal Palmor izraeli külügyi szóvivő kijelentette: nem túl biztató, hogy "egy ilyen méltánytalan, abszurd és egyoldalú jelentést demokratikus országok komolyan vesznek. Igyekszünk világossá tenni, hogy a jelentés elfogadása két súlyos következménnyel járna. Először is veszélybe sodorná a békefolyamat felújítását a palesztinokkal, másodszor pedig veszélyes precedenst teremtene, amennyiben akadályt gördítene minden olyan ország elé, amely meg akarja védeni magát a terrorizmustól" - fejtette ki a szóvivő.