Barack Obama kapja a Nobel-békedíjat 2009-ben
A 44. amerikai elnöknek ítélték az elismerést. A testület különösen nagyra értékelte Obamának a nukleáris leszerelés előmozdítása érdekében végzett tevékenységét.
A Yahoo! News értesülései szerint a norvég Nobel-bizottság "rendkívüli erőfeszítéseiért" ítélte a Nobel-békedíjat Obamának, amelyek a nemzetközi diplomáciai kapcsolatok és együttműködés erősítésére irányultak.
Barack Obama hivatalba lépését követően "új légkört teremtett a nemzetközi politikában. A multilaterális diplomácia ismét központi szerepet kapott, és hangsúlyosabbá vált az ENSZ, illetve más nemzetközi szervezetek munkája" - mondta a bizottság elnöke. A testület különösen nagyra értékelte Obamának a nukleáris leszerelés előmozdítása érdekében végzett tevékenységét.
Obama mellett Nicolas Sarkozy francia elnök is a jelöltek között volt © AP |
A testület különösen nagyra értékelte Obamának a nukleáris leszerelés előmozdítása érdekében végzett tevékenységét. Kiemelték továbbá, hogy az új amerikai elnöknek köszönhetően az Egyesült Államok ma már építőbb szerepet játszik az éghajlatvédelmi kihívások kezelésében is.
"Különleges ritkaság, hogy valakinek ilyen nagy mértékben sikerüljön felkeltenie a világ figyelmét és ilyen nagy reményt tudjon adni az embereknek. Obama diplomáciája azon az elven alapul, hogy a világ vezetőinek a többség által elfogadott értékeken alapuló politikát kell folytatniuk" - méltatta a bizottság elnöke a díjazottat, akit kevesebb mint 9 hónappal ezelőtt iktattak be hivatalába.
"Mindazzal, amit Obama eddigi elnöksége alatt tett, bőven kiérdemelte a Nobel-békedíjat. (...) A bizottság 108 éve éppen azt a hozzáállást igyekszik megerősíteni, amelynek jelenleg Obama elnök a fő szószólója" - szögezte le Thorbjörn Jagland, a bizottság elnöke. Utalt arra, hogy a kitüntetésről határozó norvég bizottság már korábban is próbált a díj odaítélésével még lezáratlan béketeremtő erőfeszítéseket ösztönözni és támogatni. Ilyen megfontolásból tüntették ki például 1971-ben Willy Brandt volt német kancellárt, illetve 1990-ben Mihail Gorbacsov egykori szovjet pártfőtitkárt.
A 10 millió svéd koronával (1 millió euró) járó békedíj az egyetlen a Nobel-díjak közül, amelynek odaítéléséről Norvégiában, nem pedig Svédországban döntenek. Barack Obama december 10-én veheti át a kitüntetést Oslóban.