2009. augusztus. 20. 17:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 20. 17:48 Világ

Lockerbie-ügy: kérdőjelek al-Megrahi szabadon engedése körül

A Lockerbie-merénylet elkövetője körüli huzavona véget ért és szabadon bocsátása azonban nem kevés kétséget, vagy éppen dühöt és értetlenséget váltott ki a dpa londoni jelentése szerint.

Al-Megrahi prosztatarákban szenved és már legfeljebb három hónapja van hátra. A skót kormány ezért az életfogytiglanra ítélt 55 éves líbiait csütörtökön nyolc év letöltött börtön után szabadon engedte. Sokak számára azonban ez a könyörületi döntés keserű szájízt hagyott maga után, mivel úgy vélik, valójában gazdasági érdekek húzódnak meg  mögötte.  

Az Egyesült Államok hiába gyakorolt nyomást, hogy az elítélt továbbra is a skóciai börtönben maradjon. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter személyesen is közbenjárt ennek érdekében, mivel a Lockerbie fölött felrobbantott repülőgép utasainak a  nagy többsége amerikai volt. 

A gazdasági érdekek azonban felülkerekedtek - róják fel a bírálók és emlékeztetnek rá: amióta Tony Blair volt brit kormányfő 5 évvel ezelőtt baráti jobbot nyújtott Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőnek, beindult az üzlet a kőolajban gazdag észak-afrikai arab országgal. A BP és a Shell  óriáscégek ismét visszatértek Líbiába, ahonnan korábban kitették a szűrüket.
 
Blair utódja, Gordon Brown is találkozott Kadhafival, jelesül a G8-ak júliusi olaszországi csúcstalálkozóján. A brit kormány akkor jelezte, hogy az elkövetkező években erősíteni akarja a kapcsolatokat Líbiával, és ebben nyilván segít al-Megrahi szabadon bocsátása, amint azt Tripoli követelte.  András herceg nemrég tett líbiai utazása is más fényben tűnik most fel és az is említésre érdemes, hogy Peter Mandelson brit gazdasági miniszter nyári szabadsága idején Kadhafi fiával találkozott.

A skóciai döntés indítékai körüli spekulációknál már csak a terrorcselekménnyel kapcsolatos találgatások szövevényesebbek, mivel az ügyet máig sem tisztázták teljes mértékben. Ma is sokan hiszik úgy, hogy al-Megrahi ártatlan, vagy  csak egy mellékszereplője volt a merényletnek és bűnbaknak léptették elő, hogy a Líbiai elleni ENSZ-szankciókat feloldhassák. Az egyik elmélet szerint valójában Irán húzódik meg a terrorcselekmény mögött, amellyel egy iráni repülőgép amerikai lelövését akarta megtorolni. 

Bizonyos részleteket talán tisztázhatott volna a fellebbezés, a magát ártatlannak valló al-Megrahi azonban kedden visszavonta ez irányú kérelmét, hogy megnyíljon az út kiszabadulása előtt. Az egykori áldozatok számos hozzátartozója attól fél, hogy az igazság örökre rejtve marad. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.