2009. július. 21. 17:47 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 21. 17:46 Világ

Gheorghe Popescu nem volt a Securitate besúgója

Gheorghe Popescu, a román labdarúgó-válogatott korábbi játékosa nem volt a kommunista hatalmat kiszolgáló, rettegett Securitate besúgója.

Ezt kedden állapította meg a Securitate irattárát vizsgáló bizottság (CNSAS), amelyet azért hoztak létre Romániában, hogy elvégezze a besúgói múlttal gyanúsított személyek átvilágítását.
   
Popescuval kapcsolatban június végén merült fel a gyanú, hogy besúgója volt az egykori titkosszolgálatnak. A Gheorghe Hagi nemzedékéhez tartozó, és a román labdarúgó válogatottal kiváló eredményeket felmutató Popescu saját maga kérte átvilágítását. A bizottság egyik névtelenül nyilatkozó illetékese a Mediafax román hírügynökségnek elmondta, hogy a volt labdarúgó nevére igazolást állítottak ki, amely szerint nem működött együtt a Securitatéval.
   
Az Adevarul című román napilap június végén írta azt, hogy Popescunak az egykori titkosszolgálat tisztjei a Petrescu fedőnevet adták. A lap néhány olyan jelentést idézett, amelyet Popescu állítólag 1986 és 1989 között írt csapattársairól.
   
A volt labdarúgó csak annyit ismert el, hogy aláírt egy beszervezési nyilatkozatot, amit - mint mondta - annak idején szinte minden élsportolónak meg kellett tennie.
   
A CNSAS csak azt követően nyilvánít valakit besúgónak, miután megvizsgálja, hogy az adott személy által írt jelentések árthattak-e annak, akiről az iratokban szó esik.
   
Tizennyolc éves sportpályafutása során Popescu játszott az Universitatea Craiovában, a Steaua Bucurestiben, a PSV Eindhovenben, a Tottenham Hotspurben, az FC Barcelonában, a Galatasarayban, a Leccében, a Dinamo Bucurestiben és a Hannoverben, a válogatottal pedig három világ- és két Európa-bajnokságon szerepelt. Legnagyobb klubsikerét a Barcelonával érte el, mellyel 1997-ben megnyerte a Kupagyőztesek Európa Kupáját.  

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?