Kiskereskedelmi csődhullámát okozna az amerikai CIT összeomlása
Amerikai kiskereskedelmi cégek és beszállítóinak csődhullámát indítaná el, ha csődvédelemért fordul a CIT Group.
A CIT összeroppanása egyben a legnagyobb amerikai vállalati csődök egyike lehet. A közel 1 millió kis- és közepes vállalatnak, főleg kiskereskedelmi cégeknek rövid lejáratra hitelező, 101 éve működő CIT Group annak ellenére került a csőd szélére, hogy az amerikai kormány bankmentő csomagjából már 2,33 milliárd dollárt kapott tavaly decemberben.
A CIT tárgyalt a kormányzattal egy újabb támogatás megadásáról, de a pénzügyminisztérium csütörtökön elutasította ezt, aminek a hatására a CIT részvényára 75 százalékkal zuhant a Wall Streeten.
A CIT hosszú lejáratú adóssága mintegy 40 milliárd dollár. Augusztusban 1,1 milliárd dollárt kell visszafizetnie és további 2,5 milliárd dollárt az év végéig.
Szombaton a CIT egyeztetést kezdett a kötvénytulajdonosokkal arról, hogy a velük szemben fennálló adósságot részvényekre cserélné. A tárgyalások vasárnap is folytatódnak, és ha sikerül megállapodni, azt hétfőn hajnalban fogják bejelenteni. Kudarc esetén a CIT már hétfőn csődvédelmet kérhet.
A CIT ezzel párhuzamosan tárgyalásokat folytat 2-3 milliárd dollár áthidaló hitelről a JPMorgan Chase és a Goldman Sachs Group cégekkel. Ez erről szóló hír pénteken röppent fel, aminek a hatására a New York-i értéktőzsdén 71 százalékkal (21 centtel) 70 centre emelkedett a CIT árfolyama.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.