2009. július. 15. 10:34 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 15. 10:22 Világ

Diplomáciai enyhülés Kuba és az Egyesült Államok közt?

Az Egyesült Államok és Kuba hat évi szünet után felújította a tárgyalásokat a bevándorlási kérdésekről.

Amerikai és kubai illetékesek keddi New York-i megbeszélésein terítékre kerültek a régi vitás kérdések, de a résztvevők azt mondták, hogy megvetették az alapját a jövőbeni tárgyalásoknak. Dagoberto Rodriquez kubai külügyminiszter-helyettes - a havannai küldöttség vezetője - gyümölcsözőnek nevezte a tárgyalásokat. Mint mondta: előrehaladást történt azoknak a területeknek a meghatározásában, amelyeken együttműködni kell a korábbi kétoldalú egyezmények végrehajtása végett.

Legutóbb 2003-ban tartottak kétoldalú bevándorlási tárgyalások. A Barack Obama vezette új washingtoni adminisztráció májusban tett javaslatot a párbeszéd felújítására, amit Havanna el is fogadott. Az új amerikai kormányzat szeretne javítani a két ország fagyos viszonyán: Barack Obama elnök ezért már elrendelte azon korlátozások feloldását, amelyek az Egyesült Államokban élő kubaiak hazalátogatására, illetve Kubába szánt pénzátutalásaikra vonatkoztak.

Ian Kelly washingtoni külügyi szóvivő közölte szerdán, hogy a bevándorlási tárgyalásokon való amerikai részvétel azt jelzi, hogy Washington érdekelt az építő szellemű párbeszédben a kubai kormánnyal. Az amerikai fél egyebek mellett azt akarja elérni, hogy a kubaiak tömeges bevándorlását megakadályozni hivatott korábbi megállapodásokkal összhangban használhasson egy kubai mélyvízi kikötőt, ahol biztonságban partra rakhatja a tengeren érkező illegális bevándorlókat. Azt is el szeretné érni, hogy amerikai diplomaták figyelemmel kísérhessék a visszatoloncoltak boldogulását, s Kuba fogadja vissza azokat a bevándorlókat, akik bűncselekményt követtek el az Egyesült Államokban, ezért nem kaphatják meg az amerikai állampolgárságot.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.