2009. július. 15. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 15. 14:57 Világ

Irán nem következetes a világ muzulmánjainak védelmében

Irán, amely magát a világ muzulmánjainak védelmezőjeként tünteti fel, felháborodással reagált a drezdai bíróságon megölt muszlim asszony esetére, ugyanakkor a kínai ujgur muszlimok tüntetésének leveréséhez viszonylag kevés szót fűzött - állapítják meg elemzők.

Az elemzők szerint Irán el akarja terelni a figyelmet a választások után az országban uralkodó feszültségekről, miközben próbálja megóvni diplomáciai kapcsolatait Kínával.

Mahmúd Ahmadinezsád, Irán elnöke a muzulmán nő megölését "a német kormány brutalitásának abszolút bizonyítékaként" értelmezte vasárnap, és kijelentette, hogy az országnak ezért az ENSZ előtt kellene felelnie. Július 1-jén a drezdai bíróság épületében egy 28 éves, orosz származású német férfi, Alex W. 18 késszúrással megölte a muszlim vallású, 31 éves terhes Marva as-Serbínit az asszony hároméves kisfia szeme láttára.

Serbíni aznap tanúként jelent meg a bíróságon, mivel korábban beperelte a férfit, mert az "iszlamistának", "terroristának" és "szajhának" nevezte az asszonyt, amikor az anya egy játszótéren arra kérte őt, hogy engedje kisfiát a hintán játszani. A bíróságon a férfi rátámadt a nőre, s megölte őt, majd a nő segítségére siető férjét is megsebesítette. A fanatikus idegengyűlölőként jellemzett férfi ellen a gyilkosság miatt letartóztatási parancsot adtak ki.

Ahmadinezsád iráni elnök szerint a német igazságszolgáltatási rendszer korrupt, és hangsúlyozta, hogy Németország rögtön kritikával illette az iráni kormányt a választásokat követő feszültségek kezeléséért, Serbíni halála után azonban csendben maradt. Angela Merkel német kancellár részvétét fejezte ki az esettel kapcsolatban, szóvivője pedig elmondta, hogy visszautasítják a vádakat, Németországban nincs helye iszlámellenességnek vagy idegengyűlöletnek.

Alireza Nader, a washingtoni székhelyű RAND Corp. kutatóközpont Irán-szakértője szerint azzal, hogy az iráni vezetés Németországot és az egész Nyugatot iszlámellenesnek titulálja, saját országán belül próbál szimpátiát kelteni, illetve szeretné elterelni a figyelmet a választásokat követő feszültségekről.

Eközben az északnyugat-kínai Hszincsiangban (Xinjiang) történtekről Irán kevés szót ejt. A hivatalos bírálat mindössze egy telefonhívásban jelent meg vasárnap, amelyben Manusehr Mottaki külügyminiszter megvitatta kínai partnerével az összecsapásokat, és kiemelte az iszlám országok érdekeltségét az ügyben.

A július 5-én este Urumcsiban kirobbant zavargásokban a Hszincsiangban többségben lévő ujgurok rátámadtak a Kína teljes népességének több mint 90 százalékát kitevő hanokra. A kínai kormány ujgur csoportokat tett felelőssé a zavargásokért. A muzulmánok világszerte tiltakozásba fogtak a kínai hatóságok fellépése ellen, egyes helyeken kínai zászlókat és termékeket égettek el.

Núri Hamedáni ajatolláh, tekintélyes vallási vezető szerint a Hszincsiangban történtek még a németországinál is súlyosabbak, Iránnak ezt nem kellene szó nélkül hagynia. Elemzők szerint az ország hallgatásának oka az, hogy Kína azon kevés ország egyike, amely barátságos viszonyt ápol Iránnal.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?