Négy magyar is volt a francia repülőgépen
Minden bizonnyal az óceánba veszett hétfőn az Air France légitársaság Rio de Janeiro és Párizs között eltűnt gépe, amelynek utaslistáján négy magyar név is szerepel. Jean-Louis Borloo francia környezetvédelmi miniszter szerint valószínű, hogy szerencsétlenség történt.
A párizsi válságközpont hétfő délután arról értesítette a magyar nagykövetet, hogy az utasok listáján négy magyar szerepel. Ezt megerősítette az Air France is az utasok állampolgárságáról honlapján közzétett listán. Eszerint a négy magyar állampolgár mellett 58 brazil és 61 francia, valamint 26 német, hat svájci, kilenc olasz, kilenc kínai, öt brit, öt libanoni, három szlovák, három ír, három norvég, két amerikai, két spanyol, két marokkói és számos egyéb ország egy-egy állampolgára utazott az eltűnt gépen.
A Hír Televízió értesülései szerint nem egy négytagú magyar család, hanem két felnőtt és két gyermek utazott a repülőn. Az egyik kisfiú édesapja a HírTV-nek elmondta, volt felesége hét éves közös gyermekükkel és az élettársával együtt indult haza, s velük volt egy 10-11 év körüli kisfiú is, akit rokonlátogatóba vittek. A nő a Nemzetközi Pető Intézetben dolgozott, és egy háromhetes tanfolyamot tartott a dél-amerikai országban. Volt férje felvette a kapcsolatot a Külügyminisztériummal, ahol a nevek alapján megerősítették, hogy valóban az ő kisfia és elvált felesége neve szerepel az utaslistán.
Nagyjából tudják, merre zuhanhatott le
Néhány tucat tengeri mérföld pontossággal sikerült körülhatárolni az Atlanti-óceánban azt a helyet, ahol a hétfőn eltűnt francia utasszállító gép lezuhanhatott - közölte hétfő este az Air France légitársaság főnöke. Pierre-Henri Gourgeon elmondta, a légi katasztrófa nagyjából félúton a brazil és az afrikai partok között következhetett be. Azt azonban nem árulta el, hogy melyik nyugat-afrikai ország partjaitól van a szerencsétlenség helyszíne nagyjából azonos távolságra, mint Brazíliától.
A Kispál és a borz korábbi menedzsere az áldozatok között |
Az A38 nevű budapesti zenei-kulturális helyszín weboldalának híre szerint a repülőgép-szerencsétlenség magyar áldozatai között van Gallasz József is. A kulturális szintéren ismert Gallasz a kilencvenes években a Kispál és a Borz zenekar menedzsere volt, az együttes első nagy sikereinek ilyen módon ő is részese. Más zenekarokkal is foglalkozott később, majd a Sziget fesztivál és a Millenáris stábjában is feltűnt. Ezt követően oktatással, oktatás-menedzsmenttel is foglalkozott. |
Brazil katonai repülőgépek indultak a gép keresésére, a kutatást a brazil haditengerészet három hajója segíti. Nicolas Sarkozy francia elnök telefonon megköszönte Lula brazil államfőnek a segítséget. Egy francia katonai gép is felszállt Nyugat-Afrikából, és francia hajók is részt vesznek a keresésben. Párizs azzal a kéréssel fordult az Egyesült Államokhoz, hogy műholdas adatokkal segítsen meghatározni a katasztrófa helyszínét.
"Egyértelműen kizárható, hogy a repülőgépet eltérítették" - közölte a francia környezetvédelmi miniszter a párizsi Roissy repülőtéren. Jean-Louis Borloo szerint egyelőre pontos információ nincs arról, hogy mi is történt, de a Rio de Janeiro és Párizs között eltűnt Air France repülőgéptől érkeztek automatikus üzenetek, amelyek rövidzárlatról tettek jelentést, miután a gép átrepült egy viharzónán.
A miniszter elmondta: Franciaország erősítést küldött a brazil légierőnek az eltűnt repülőgép megtalálására a brazil partoknál. A francia katonai gép a szenegáli Dakarból szállt fel a délután folyamán, s később egy másikat is küldtek. A brazil légierő helyi idő szerint hétfő hajnalban megkezdte kutatást a feltételezések szerint az Atlanti-óceánba zuhant A330-típusú Airbus utasszállító repülőgép után az ország északkeleti részénél található Fernando de Noronha sziget térségében.
A330-típusú Airbus © MTI |
Sarkozy: nincs sok esély |
Nagyon csekély annak az esélye, hogy a tragikus balesetet követően túlélőket találjanak az Atlanti-óceánban, ahol az Air France légitársaság Rio de Janeiro és Párizs között eltűnt gépét keresi a brazil és francia légierő - közölte hétfőn Nicolas Sarkozy a párizsi Roissy repülőtéren. A francia államfő meglátogatta azt a lélektani válságirodát, amelyet a gépen utazókra várakozó hozzátartozók és barátok számára alakítottak ki a repülőtéren. |
A brazil légügyi hatóságok szerint az AF 447 jelzésű járat 565 kilométerre volt Natal kikötővárostól, amikor utoljára rádiókapcsolatba lépett az úgynevezett atlanti ellenőrző központtal. A gép rendben, 840 kilométeres sebességgel, mintegy 35 ezer láb magasságban haladt, vagyis valamivel 11 ezer méter alatt. Azután tűnt el, hogy kikerült a brazil radarok által fedett övezetből, de még a szenegáli légtérellenőrzési zónába való beérkezése előtt.
A francia légitársaság vezetője szerint közép-európai idő szerint 3 óra 30 perckor volt utoljára rádiókapcsolat az eltűnt gép kapitánya és a brazil légiirányítók között. Négy óra körül az Air France járata viharzónába került, az automatikus üzenetek a gép egyes műszereit érintő sorozatos technikai meghibásodásokról negyedórával később kezdtek érkezni. Mindez arra utal, hogy "váratlan helyzet" történt a fedélzeten - fogalmazott Pierre-Henri Gourgeon sajtótájékoztatóján. A légitársaság igazgatója szerint az Air France feltételezése az, hogy villámcsapás érte a gépet, amelynek következtében légikatasztrófa történt.
A gépen 228 személy, 216 utas, valamint a személyzet 12 tagja tartózkodott. Az Air France hivatalos tájékoztatása szerint az utasok között 126 férfi, 82 nő, hét gyerek és csecsemő volt.
Az egyik utas hozzátartozója a párizsi repülőtéren © MTI |
A francia külügyminisztériumban az MTI megkeresésére azt mondták, hogy az utaslistáról és az utasok állampolgárságról nem adnak információt a sajtónak addig, amíg minden hozzátartozót nem értesítettek a gép eltűnéséről. A hivatalos tájékoztatást késő délutánra ígérte a válságstáb. Nott Miklós párizsi magyar főkonzul elmondta az MTI-nek, hogy állandó kapcsolatban van velük. Nicolas Sarkozy elnök is percről percre tájékozódik a fejleményekről. Az államfő a délután folyamán felkereste a repülőtéren várakozó családtagokat.
Az A330 típusú Airbusnak párizsi idő szerint 11 óra 10 perckor kellett volna leszállnia Párizs Roissy repülőterén, de már reggel 8 órakor nyoma veszett. A járat helyi idő szerint vasárnap este 7 órakor, közép-európai idő szerint éjfélkor szállt fel a riói repülőtérről.