Az osztrák kancellár nagyobb szigort akar a "schengeni" külső határokon
Szigorúbb ellenőrzést követelt szerdán Brüsszelben Werner Faymann osztrák kancellár az unió nagy részét átfogó "schengeni övezet" külső határain, mert szerinte az övezet másfél évvel ezelőtti kiterjesztése óta erősen megnövekedett Ausztriában a "bűnözőturizmus".
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Faymannal közösen tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Brüsszel mindent megtesz az uniós polgárok biztonsága érdekében, ám megjegyezte, hogy a német-lengyel határtérségben például egészen mások a tapasztalatok. Úgy vélekedett, hogy a schengeni rendszer növelte Európa biztonságát.
Az övezetet 2007 decemberében kibővítették, így Ausztria szomszédai közül a Cseh Köztársaság, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia egyaránt részévé vált annak a térségnek, amelyen belül a határokon nincs módszeres ellenőrzés. Ezzel együtt az övezet külső határain megszigorították az ellenőrzést.
Osztrák adatok szerint azonban ez év első három hónapjában 16,6 százalékkal több lakást, illetve családi házat törtek fel az országban, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Leginkább Bécsben romlott a helyzet, ott 26 százalékkal volt több a betörés. Az osztrákok ezt részben a külföldről érkező bűnözők számlájára írják. A Magyarországgal határos Burgenlandban 605, a Csehországgal és Szlovákiával szomszédos Alsó-Ausztriában 153 osztrák katona lát el "kiegészítő szolgálatot" - járőröznek a településeken, és ha gyanús esetet észlelnek, értesítik a rendőrséget.
Faymann most Brüsszelben azt hangoztatta, hogy a "schengeni" külső határokon meg kell nézni, elég szigorú-e az ellenőrzés, és ahol "lyukat" találnak, azt be kell foltozni. Szerinte a bűnözés növekedése legalábbis részben a "bűnözőturizmusra" vezethető vissza Ausztriában.
"Schengen nélkül nem lennének meg az eszközeink a nemzetközi együttműködéshez a határokat nem ismerő nemzetközi bűnbandák ellen" - válaszolt az osztrák kancellárnak az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette azonban, hogy Brüsszelben nagyon komolyan veszik az osztrák felvetést, és közölte, hogy június 10-én az Európai Bizottság igazságügyi és rendészeti jellegű, több évre vonatkozó programjavaslatokkal fog előállni.