Elismerték vereségüket és leteszik a fegyvert a tamil lázadók
A Srí Lanka-i tamil lázadók gyakorlatilag elismerték vereségüket, és bejelentették vasárnap, hogy a polgári lakosság védelme érdekében leteszik a fegyvert.
A lázadók egyik szóvivőjének közleménye szerint a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) szervezetnek nem maradt más választása, mint hogy abbahagyja a harcot, ha nem akarja, hogy a kormányhadsereg folytassa támadását, és annak újabb civilek essenek áldozatul. Felszólította a kormányt, hogy kezdjen velük béketárgyalásokat. A tamil lázadók honlapja, a TamilNet azt idézte a szóvivőtől, Szelvaradzsa Patmanatantól, hogy a harcok "keserves véget értek".
Egy katonai forrás szerint feltehetőleg megtalálták az LTTE vezetőjének, Vellupillai Prabhakarannak a holttestét. A holttest azonosítása még folyik.
Udaja Nanajakkara katonai szóvivő néhány órával korábban közölte, hogy a végharcban a hadsereg katonái megöltek legkevesebb hetven lázadót, akik polgári ruhába öltözve megpróbáltak kimenekülni a hadsereg szűkülő ostromgyűrűjéből. Beszámolója szerint a bekerített lázadók hagyományaikhoz híven öngyilkosságot követtek el, mintsem hogy megadják magukat, s robbanóanyaggal a testükön rohantak a katonák elé. Elmondta, hogy a hadsereg kiszabadított minden olyan polgári lakost, akit a lázadók élő pajzsként tartottak fogva. Csütörtök óta több mint 50 ezer civilt menekítettek ki - állította.
Szombaton arról érkeztek jelentések a térségből, hogy a hadsereg a lázadók utolsó fegyveres csoportjait elzárták a tengerparttól, és alig egy négyzetkilométer nagyságú területre szorították be. Mahinda Radzsapaksze államfő pedig bejelentette aznap: véget ért a negyedszázada tartó polgárháború, a hadsereg szétzúzta a tamil lázadók katonai szervezetét. Srí Lanka városainak utcáin több ezer ember ünnepelte a háború végét vasárnap.
Az ENSZ szerint január 20-a és május 7-e között hétezer polgári személy halt meg a harcokban, és további 16 ezer megsebesült. Azóta pedig több mint ezer ember civil vesztette életét aknatámadásokban - közölték Srí Lanka-i egészségügyi illetékesek. Jogvédő szervezetek és külföldi kormányok a kormányhadsereg számlájára írják ez utóbbi áldozatokat. A hadsereg tagadja, hogy gránátvetőket használt volna a szóban forgó területeken.
XVI. Benedek pápa a Srí Lanka-i polgári lakosság megoltalmazására, békére szólított fel vasárnapi Regina coeli imádságában. A katolikus egyházfő a Szent Péter téren összegyűlt hívők előtt az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhívásához csatlakozott, s egyben kérte a Srí Lanka-i harcoló feleket, hogy tegyék lehetővé a polgári lakosság evakuálását a harcok sújtotta övezetből. XVI. Benedek felkérte a humanitárius szervezeteket, s elsősorban a katolikus segélyszolgálatokat, hogy tegyenek meg mindent a menekültek sürgős élelmiszer- és gyógyszerigényeinek teljesítése érdekében.