Klaus május 8-án nevezi ki az átmeneti cseh kormányt
Az átmeneti cseh kormány kinevezésére május 8-án kerül sor - jelentette be Václav Klaus államfő Prágában, miután megbeszélést folytatott Jan Fischer kinevezett miniszterelnökkel.
Jan Fischer tájékoztatta Klaust az új kormány felállításának folyamatáról. Közölte, hogy a miniszteri névsort a jövő héten véglegesíti és nyújtja be az államfőnek jóváhagyásra.
"Néhány kérdést még tisztázni szeretnék, ezért a jövő héten még egyszer találkozom az érintett pártok elnökeivel" - jelentette ki. Bár a legtöbb tárca esetében már tisztán lát - mondta -, egyelőre még senkinek sem tett konkrét ajánlatot a miniszteri bársonyszékre, ezért neveket sem hajlandó mondani. Annyit elárult, hogy az új kabinetben csak két kormányfő-helyettes lesz: az egyiket a kormányzó Polgári Demokratikus Párt, a másikat pedig az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt jelöli.
"Jobban szerettem volna azt hallani, hogy a végleges névsor már elkészült. A kormányfő álláspontját azonban megértem és tiszteletben tartom" - fejtette ki Klaus. Megjegyezte: közte és Fischer között egyetlen jelölt esetében sincs vita, nézeteltérés.
Az átmeneti kormánynak a tervek szerint 15 minisztere lesz, akik közül hetet a kormányoldal, nyolcat pedig az ellenzék javasol. A pártok megállapodása értelmében a jelenlegi miniszterek nem lesznek az új kormány tagjai.
A múlt héten nyilvánosságra hozott személyi javaslatokból kitűnik, hogy a cseh diplomáciát a következő fél évben várhatóan Jan Kohout eddigi külügyminiszter-helyettes fogja irányítani; ő korábban Csehország uniós nagykövete volt. A belügyminiszteri tárca első számú várományosa Martin Pecina, a versenyhivatal elnöke. A védelmi tárca élére Martin Barták eddigi miniszterhelyettest jelölték. Érdekesség, hogy a közlekedési tárca élére Gustáv Slamecka miniszterhelyettest javasolják, aki szlovák állampolgár, s Csehországban csak tartózkodási engedélye van.
Jan Fischer átmeneti kormánya tehát május 9-én veszi át hivatalosan az ország irányítását. Az 58 éves Fischer, aki hat éve irányítja a cseh statisztikai hivatalt, ismételten kijelentette: elsődleges feladatának tekinti, hogy tisztességesen ellássa a cseh európai uniós elnökségből adódó feladatokat, s hogy minimálisra csökkentse a válságnak a cseh lakosságra gyakorolt hatását.
Mirek Topolánek miniszterelnök három pártból álló jobbközép koalíciós kormánya március 24-én a baloldali ellenzék által kezdeményezett bizalmi szavazáson bukott meg. Az ideiglenes kormány a tervek szerint az előre hozott választásokig marad hivatalában. A választásokat október 15-ig kívánják megtartani.