2009. április. 23. 18:29 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 23. 18:20 Világ

Amerikai szenátorok: ne büntessék a kínzást jóváhagyó jogászokat

Amerikai szenátorok egy csoportja azt kérte Barack Obama elnöktől, hogy a kormány ne indítson eljárást a Bush-adminisztráció azon jogászai ellen, akik jóváhagyták a kifogásolt durva vallatási módszereket - jelentette csütörtökön az AHN hírügynökség.

A republikánus John McCain és Lindsey Graham, valamint a független Joe Lieberman - mindegyikük bírálta a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) terrorgyanús személyek elleni vallatási eszközeit - azt írták: a vallatási technikákat megalapozó jogi elemzéseket, bár "mélyen tévesek" volt, nem szabad bűnvádi vizsgálat tárgyává tenni. A mostani kormány jogászai ugyanis jelezték, az Obama-kormány által közzétett feljegyzéseket készítő jogi tanácsadók ellen eljárást kellene indítani.

Elemzők szerint a levél eredménnyel járhat, mivel a hagyományosan a kétpárti együttműködést szorgalmazó szenátorok erőteljesen támogatták a terror elleni háborút, de bírálták annak egyes elemeit, közöttük a "kiterjesztett vallatási technikákat". McCain, Graham és Lieberman figyelmeztette Obamát: ha eljárások kezdődnének, ez negatív hatással lenne arra a nyíltságra, ahogyan bármely kormány tisztviselői tanácsokat adnak.

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök eközben egy "igazság bizottság" felállítását javasolta a vallatási módszerek feltárása végett.

Barack Obama a héten azt mondta, aggódik az ügy átpolitizáltsága miatt, és igazságügyi miniszterére hagyja a további lépéseket. Mint mondta, újabb vizsgálatokra lesz szükség annak kiderítése érdekében, hogy mi történt, de kétpárti alapon. Eric Holder igazságügyi miniszter, Leon Panetta CIA-igazgató és Dennis Blair nemzeti hírszerzési igazgató korábban azt közölték, hogy a feljegyzések kapcsán nem lesznek felelősségre vonások. Holder a CBS televíziónak azonban azt állította: "a Bush-időszak kínzási politikájának vizsgálata nem zárult le (...) tovább megyünk, akárhová is vezessenek a bizonyítékok (...) senki nem áll a törvény felett".

A konzervatív The Wall Street Journal csütörtöki szerkesztőségi cikkében arról írt, ezzel megszűnt az esély arra, hogy a kétpárti együttműködés új korszaka kezdődjön. Ha felelősségre vonnák a Bush-kormány jogi tanácsadóit, Obama mérget fecskendezne a politikába, amit ő és az ország is megbánna.

A Politico hírportál szerint Obama jogi és erkölcsi rendet akar teremteni a durva CIA-vallatások terén, de épp az ellenkezőjét éri el: zűrzavart és sérüléseket okoz egy olyan kérdés kapcsán, amely a bal- és jobboldalt is feltüzeli.

Több laphoz hasonlóan a csütörtöki The Washington Post is címlapján foglalkozott a témával, azt írta: Obama számára a feljegyzések közzététele látszott a legtisztább útnak ahhoz, hogy elérje kettős célját. Egyfelől szakítana az előző kormány gyakorlatával, másfelől elkerülné a hosszadalmas pártos vitát a durva vallatási technikák alkalmazásáról.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.