Tizenegy embert ölt meg a pancsolt szesz Törökországban
Az utóbbi három héten tizenegy ember – köztük három német diák – halálát okozta pancsolt szeszesital Törökországban.
Az ankarai mezőgazdasági minisztérium szombati közleménye szerint a tragikus esetek nyomán szigorították a hatósági ellenőrzést a szeszesitalokat forgalmazó boltokban, szállodákban és vendéglátóipari egységekben. Az intézkedés súlypontját Bursa és Antalya tartományok képezik. A halálesetek túlnyomó többsége e két régióban történt.
Különösen nagy port vert fel a német diákok esete. Osztálytársaikkal együtt Antalyában vakációztak márciusban, egy esti szállodai iddogálás után egyikük eszméletlenül esett össze. A kihívott mentők már csak a halál beálltát tudták megállapítani a 17 éves fiúnál. Két társa kómában volt, amikor repülőgépen Lübeckbe szállították őket. Mindketten visszafordíthatatlan agykárosodást szenvedtek, és néhány nappal később meghaltak. A vizsgálat kiderítette, hogy a diákok által fogyasztott tömény szeszesital jelentős arányban tartalmazott (mérgező) metilalkoholt.
Mint az ARD televízió helyszíni beszámolójában elhangzott, hogy a gazdasági válság és a csökkenő forgalom költségeik mérséklésére szorítja a török vendéglátó helyeket, szállodákat. A takarékoskodás egyik lehetősége a forgalmazott italok olcsóbb forrásból történő beszerzése. Az árral párhuzamosan azonban csökken az italok megbízhatósága, mivel az olcsó áruk előállítói sok esetben kétes adalékok (például metilalkohol) hozzáadásával hígítják a nedűket, ami súlyosan veszélyezteti a fogyasztók egészségét. Az antalyai tartomány szállodáiban járt ellenőrök idén 29 esetben találtak szabálysértésre utaló jeleket, többek között metilalkohollal kevert szeszesitalokat.
Törökországban viszonylag gyakoriak a pancsolt alkohol okozta tragédiák. Legutóbb 2005-ben volt példa hasonló mértékű alkoholmérgezésre. Akkor három személyt ítéltek egyenként 8 évi börtönbüntetésre, miután az általuk forgalomba hozott pancsolt raki (ánizspálinka) 22 ember halálát okozta.