2009. április. 11. 14:57 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 11. 13:55 Világ

Az afgán síiták vallási vezetője elutasítja a törvénymódosítást

Az afganisztáni síita kisebbség vallási vezetője szerint a kabuli kormánynak nincs joga módosítani a síiták számára készült házassági törvényt, amely éles bírálatot váltott ki Nyugaton.

Szombati sajtóértekezletén Mohammed Aszef Mohszeni ajatolla azt állította, hogy a vitatott jogszabály átírása ellentétes volna az ország alkotmányával. Ezért az igazságügyi minisztériumnak nincs joga módosítani azt.

A házassági törvényt, amely hazai és külföldi bírálók szerint szentesíti a házasságon belüli nemi erőszakot, Mohszeni ajatolla kezdeményezte. Ő volt a feje annak a síita vallási vezetőkből alakult tanácsnak, amely végleges formába öntötte a törvény szövegét.

A hét elején Hamid Karzai afgán elnök találkozott az igazságügyi tárca vezetőjével és az ország legfőbb vallási méltóságaival, hogy megvitassa velük a házassági törvényt. Utóbbit már elfogadta a parlament, illetve aláírta az államfő. Hatályba azonban még nem lépett, mert egyelőre nem jelent meg a hivatalos közlönyben. A nyugati bírálatok hatására Karzai a szöveg felülvizsgálatát ígérte. (Barack Obama amerikai elnök "visszataszítónak" nevezte a törvényt.)

„Bármiféle változtatás az alkotmányba ütközne” – hangoztatta újságírók előtt Mohszeni ajatolla, azt állítva, hogy a Nyugat túlzott nyomást fejti ki Karzai elnökre. „Ha (Karzai) módosítja a törvényt, akkor demokráciánk ellen cselekszik. Ha viszont változatlanul hagyja, akkor az a vád éri, hogy tekintélyelvű.”

Az afgán lakosságon belül mintegy 20 százalék a síiták aránya, a népesség nagy többsége az iszlám vallás szunnita ágának követője. Síita női tisztségviselők azt állítják, hogy elvben helyeslik a „síita afgán személyügyi törvényt”, mert az szentesíti a síita és a szunnita közösségek közötti lényeges különbségeket. A jelenlegi formájában azonban elfogadhatatlannak tartják a törvény szövegét.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?