2009. március. 31. 08:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 31. 08:27 Világ

Obama nem használja többé a "globális terrorellenes háború" kifejezést

Kikerült az új amerikai kormányzat szókincséből a "globális terrorellenes háború" kifejezés - erősítette meg az amerikai külügyminiszter.

Hillary Clinton a hágai Afganisztán-konferenciára indulva azt mondta hétfőn a repülőgépen az őt kísérő újságíróknak, hogy az Obama-kormányzat nem használja többé ezt a kifejezést, ami - mint mondta - "magáért beszél".

A The Washington Post című amerikai napilap a múlt héten írta azt, hogy a beszédírók és más alkalmazottak értesítést kaptak arról: a "globális terrorellenes háború" helyett a jövőben a "bizonytalan tengerentúli művelet" alkalmazandó.  Barack Obama kormányzatának több tagja is cáfolta az értesülést, hangsúlyozva, hogy a Fehér Házból nem ment ki utasítás. Hillary Clinton is megerősítette, hogy utasítás nem volt, de az igaz, hogy megváltak a Bush-éra egyik leggyakrabban használt frázisától.

Emberi jogi csoportok korábban felrótták a Bush-kormányzatnak, hogy a "globális terrorellenes háború" kifejezést használta egyebek mellett az iraki invázió vagy a guantánamói fogolytábor megnyitásának igazolására.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.