Katonai tárgyalások kezdődtek Észak-Korea és az ENSZ között
Magas szintű katonai tárgyalások kezdődtek hétfőn Észak-Korea és a két Koreát elválasztó demilitarizált övezet ENSZ-parancsnoksága között a térségbeli feszültség csökkentése érdekében - közölte az amerikai vezetésű parancsnokság.
A demilitarizált övezetben fekvő Panmindzson faluban kezdett megbeszélést Észak-Korea kezdeményezte a múlt héten. 2002 óta ez az első ilyen jellegű megbeszélés a felek között - tudatta az ENSZ-parancsnokság közleményében. A megbeszélésről részleteket az ENSZ-parancsnokság egyelőre nem tett közzé, a tárgyalás lezárulta utánra ígért csak tájékoztatást.
Észak-Korea múlt szombaton figyelmeztette a Dél-Koreában állomásozó - csaknem 30 ezer fős - amerikai haderőt, hogy hagyjon fel a "provokációkkal" a demilitarizált övezetben, különben Phenjan "határozott válaszlépéseket" tesz.
Az előző hetekben már erősödött a külvilágtól elzárkózva élő, sztálinista vezetésű Észak-Korea körüli feszültség, miután olyan jelentések láttak napvilágot, hogy Phenjan nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát készül fellőni. Észak-Korea február végén bejelentette, hogy hamarosan műholdat bocsát fel egyik rakétájával.
A dél-koreai sajtó korábban azt írta, hogy Észak-Koreában egy Taepodong-2 típusú rakéta szerelési munkálatai folynak. Feltételezések szerint ennek hatótávolsága 6000-6700 kilométer, és képes elérni az Egyesült Államokhoz tartozó Alaszkát vagy a Hawaii-szigeteket.
Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok korábban figyelmeztette Phenjant, hogy álljon el a rakéta felbocsátásától, mert az újabb nemzetközi szankciókat eredményezne, és veszélyeztetné Washington készségét a kapcsolatok javítására. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban tiltotta meg az észak-koreai hadászati rakétakísérleteket, miután Phenjan 2006-ban végrehajtotta első nukleáris atomrobbantását.