Ukrajnából nem jön gáz, de egy hétig még nem kell új intézkedés
Az Európába irányuló gázszállításról továbbra sincs megegyezés az ukránok és az oroszok között, s így nem is érkezik szerdán gáz a kontinensre; Magyarország szerdai fogyasztása várhatóan 60-62 millió köbméter lesz, amit a rendelkezésre álló források teljes mértékben fedeznek.
Molnár Csaba energiaügyi miniszter szerdán közölte, ha a következő egy hétben az előre jelzettnek megfelelően alakul az időjárás és a gázrendszerben nem történik műszaki meghibásodás, akkor sem kell új intézkedést bevezetni, ha továbbra sem jön Ukrajna felől gáz Magyarországra. Hozzátette, ha a válság tovább, vélhetően még hetekig-hónapokig tart, akkor a jövő hét közepén kell újra átgondolni a helyzetet. Különösen akkor, ha a vártnál hidegebb lesz, vagy a rendszerben műszaki meghibásodás követezik be. Molnár Csaba az eddig még nem használt 500 millió köbméteres stratégiai tartalék felhasználását, illetve a legrosszabb esetben a további fogyasztás-korlátozás bevezetését tartotta lehetséges intézkedésnek.
A miniszter elmondta azt is, hogy a kereskedelmi tárlókban még 2,7 milliárd köbméter gáz van. Aláhúzta, mivel az idő melegszik, már szerdán nem kell az egy hét óta csúcsüzemmódban működő tárolókból a maximális mennyiséget kivenni, s ez némi könnyebbséget jelent műszaki szempontból a gázrendszer számára.
Ukrajna szerdán felszólította az Európai Uniót, hogy határozottan foglaljon állást az Ukrajnát Oroszország részéről a gáztranzit ügyében érő vádakat illetően, mivel számára fontos, hogy az unió kifejtse határozott és elfogulatlan véleményét a kérdésben.
Eközben az orosz Gazprom közleményben tudatta, hogy az ukrajnai vezetékrendszer még mindig nem fogadja az orosz gázt, így Ukrajna továbbra is akadályozza a tranzit felújítását. A közlemény szerint ennek az az oka, hogy az ukrán fél nem tudja feltölteni a vezetékeket annyi gázzal, amennyi az orosz export továbbításához szükséges lenne, mivel felhasználta a csapok elzárásakor a vezetékekben e célra lévő gázt. A Gazprom rámutatott, hogy az ukrán fél - mint már kedden is - további 140 millió köbméter gáz beszivattyúzását követelte a tranzit felújításának feltételeként. Szudzsa állomáson a csapok nyitva vannak, a nyomás üzemszerű, az orosz fél bármely pillanatban kész felújítani a szállításokat - közölte a Gazprom.
A Gazprom eközben engedélyezte az ukrán Naftogaz szakértőinek, hogy ellenőrizzék a Kurszki területen lévő orosz Szudzsa állomás mérőberendezéseit. Innen próbálta a Gazprom kedden beindítani az európai szállításokat először a Balkán felé, s ezt a szándékát jelentette szerdára is azzal, hogy Moldovának, Szlovákiának és a balkáni országoknak szánja először a gázt.
Az ukránok szerdán cáfolták azokat a feltételezéseket, amelyek szerint nem működik megbízhatóan vezetékrendszerük, s közölték, a rendszer évi 170 milliárd köbméter gázt tud szállítani, s erre még sokáig alkalmas lesz.
Oleh Dubina, a Naftogaz vezérigazgatója ugyanakkor elismerte, hogy szerdán sem tudják teljesíteni a Gazprom által az orosz gáz tranzitálására beadott igényt, mert ha azt az orosz fél által kért módon teljesítenék - úgy, hogy Szudzsa állomás felől egyenesen a Balkán felé menne a gáz -, akkor ellátás nélkül maradnának nagy területek Ukrajna keleti részén. Ennek ellenére Bogdan Szokolovszkij, az ukrán elnök nemzetközi energiabiztonsági kérdésekben illetékes megbízottja reményének adott hangot, hogy még szerdán sikerült felújítani a tranzitot.
Szokolovszkij cáfolta, hogy Juscsenko utasítást adott volna, hogy mindaddig ne újítsák fel a tranzitot, amíg az orosz fél alá nem írja az elnök által indítványozott műszaki megállapodást. Oleh Dubina elmondta: a Naftogaz indítványozta szerdán a Gazpromnak a Viktor Juscsenko elnök által kedden említett műszaki jegyzőkönyv egy hónapra történő aláírását.
A megállapodás a tranzit műszaki feltételeit rögzítené, nevezetesen az egész vezetékrendszer kiegyensúlyozott ellátását, lehetőség szerint az Ukrajnának való gázszállítás december 31-i leállítása előtti állapothoz visszatérve, s rögzítené ezen kívül a gázszállítások irányait, mennyiségét, minőségét, a be- és kimeneti nyomást. Nem szól viszont a dokumentum sem az Ukrajnának szállítandó orosz gáz áráról, sem a tranzitdíjról. Dubina kijelentette: a megállapodás azért is szükséges, mert Ukrajna nem tudja beindítani a tranzitvezeték-rendszert kis mennyiségekre úgy, hogy ráadásul nem is tudja, várhatóan mennyi ideig kell így működni a rendszernek.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. közleménye szerint a szerdán felhasználható források mértéke 66 millió köbméter: a földalatti gáztárolókból 53 millió köbméter, a magyar kitermelésből 9 millió köbméter, míg a nyugati irányból érkező importból 4 millió köbméter áll rendelkezésre. A mennyiségeket a szállítók visszaigazolták. Az FGSZ adatai szerint kedden az ország gázfogyasztása 63,9 millió köbméter volt, Ukrajna irányából továbbra sem érkezett földgáz.
A társaság közleménye szerint a magyar szállítórendszer továbbra is készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására, a gáz érkezéséről azonban eddig az FGSZ hivatalos értesítést nem kapott.