2009. január. 08. 12:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 08. 12:38 Világ

Németország új gázszállítási útvonalakat keres

Az orosz-ukrán gázvita nyomán Németország új szállítási útvonalakat keres. Csütörtöki értesülések szerint berlini politikai és gazdasági körökben egyaránt felerősödtek a tranzitútvonalak diverzifikálását célzó követelések, s a legfőbb nyertes a tervezett, s az elmúlt időszakban sokat vitatott Balti-tengeri földgázvezeték lehet.

A Balti-tenger mélyén, Viborgtól a német partokig húzódó gázvezeték tervében évekkel ezelőtt állapodott meg Gerhard Schröder akkori német kancellár és Vlagyimir Putyin volt orosz államfő. A vezetéken keresztül Oroszország - a Baltikumot és Lengyelországot kikerülve - szállítana gázt Németországba, illetve Nyugat-Európába, ami ellen mind a balti államok, mind Varsó az elmúlt időszakban hevesen tiltakozott. Mindennek ellenére a gázvezeték tervét a jelenlegi, Angela Merkel vezette német kormány is felkarolta, egyben igyekezve eloszlatni a baltiak és a lengyelek aggodalmát.

A vezeték megépítésére német-orosz vállalatot hoztak létre, s a felügyelő bizottság elnöke a korábbi német kancellár, Gerhard Schröder lett. A vállalatban a többségi részesedést élvező Gazpromon kívül a német E.ON Ruhrgas és a BASF vesz részt. Schröder és a jelenlegi orosz miniszterelnök Putyin "demonstratív módon" szerdán Szentpéterváron találkozott egymással, ismételten állást foglalva a vezeték mielőbbi megépítése mellett. "Az orosz-ukrán gázvita nyomán kialakult helyzet megerősíti más projektek, köztük a Balti-tengeri vezeték mielőbbi megvalósításának fontosságát" - nyilatkozta az orosz kormányfő szóvivője a Financial Times Deutschland című napilapnak.

A balti-tengeri vezeték jövője ugyanakkor elemzők szerint jelentős mértékben függ attól is, hogy az elmúlt napokban történtek, az Ukrajnán keresztüli  orosz szállítások leállítása nyomán Moszkvának sikerül-e visszaszerezni megbízható szállítói hitelét. Ez ugyanis a történtek kapcsán Németországban is megrendült, amire közvetve utalt Michael Glos gazdasági miniszter is egy csütörtök reggeli nyilatkozatában. A miniszter ugyanis megengedhetetlennek nevezte, hogy Moszkva és Kijev egy fennálló vita miatt - úgymond - túszként fogva tartsa az egész Európai Uniót.

Az idézett elemzők szerint amennyiben az a nézet kerekedik felül, hogy a jelenlegi válságért elsősorban Oroszországot terheli a felelősség, az Németországban is jelentősen alááshatja Moszkva megbízható szállítói hitelképességét. Ez pedig azokat a törekvéseket erősítené, amelyek középpontjában az orosz földgázimporttól való európai függőség mérséklése áll, mindez pedig egyértelműen a Nabucco-vezeték malmára hajthatná a vizet. Ebből a szempontból - mint a Financial Times Deutschland csütörtökön írta - különös jelentősége van a január 26-ra tervezett - budapesti - Nabucco-csúcstalálkozónak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.