2009. január. 07. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 07. 19:06 Világ

Világháborús tömegsírt találtak Lengyelországban

Mintegy 1800, a II. világháború végén meghalt polgári személy földi maradványaira bukkantak egy tömegsírban Lengyelország északi részén - közölték a lengyel hatóságok szerdán.

A tavaly októberben, Malbork város központjában feltárt tömegsírból szinte teljesen bizonyosan a település egykori lakóinak a holttesteit hantolták ki. Férfi és női, felnőtt és gyermekkorú áldozatokról van szó, akik 1945 tavaszán, a szovjet hadsereg  benyomulásakor vesztették életüket - mondta Piotr Szwedowski városi elöljáró. A földi maradványok vizsgálatából kiderült, hogy az áldozatok egy részét agyonlőtték, másoknak a halálát kihűlés okozta - mondta Szwedowski, utalva arra, hogy 1945 telén mínusz 30 Celsius-fokra süllyedt a hőmérséklet a térségben.

A sír feltárása még nem fejeződött be, de a rendkívüli hideg miatt a munkálatokat ideiglenesen felfüggesztették. Valószínű, hogy a tömegsírban még további áldozatok földi maradványait fogják megtalálni. A tömegsírra véletlenül, egy luxushotel építési munkálatainak során bukkantak rá tavaly ősszel, nem messze a Német Lovagrend középkori gótikus kastélyától, amely az egyik legnépszerűbb turisztikai célpont Lengyelországban. 

A II. világháború végéig Németországhoz tartozó Malbork (korábbi nevén Marienburg) a Vörös Hadsereg és a német katonák heves összecsapásainak színhelye volt 1945 tavaszán. A város lakosait távozásra szólították fel a szovjet csapatok közeledtével, ám mintegy 3500 civil nem tett eleget a felszólításnak. A Marienburgi Németek Egyesülete nevű szervezet 1840 olyan egykori lakosról tud, akinek a sorsa máig tisztázatlan.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.