2008. december. 02. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 02. 11:05 Világ

India nem fontolgat katonai válaszlépést a mumbai merényletekre

India nem fontolgat katonai válaszlépést a mumbai merényletekre, Iszlámábád pedig közös testület felállítását javasolja a terrorcselekmények kivizsgálására.

"Senki sem beszél katonai akcióról" - szögezte kedden Pranab Mukherdzsi indiai külügyminiszter, amikor újságírók arról kérdezték, milyen lépésekhez folyamodhat India válaszul a terrortámadásokra. Az újdelhi külügyminisztérium közölte, hogy a tárca hétfőn jegyzéket adott át a pakisztáni nagykövetnek, s ebben tudatta: "pakisztáni elemek" követték el a 188 halálos áldozatot követelő vérengzést. India a Laskar-e-Taiba (Igazak Hadserege) betiltott pakisztáni szervezetet gyanúsítja a múlt heti terrortámadások elkövetésével, és többek között Háfiz Szajednek, a Laskar-e-Taiba vezetőjének a kiadását követeli. A névsorban mintegy ötven ember neve szerepel, így Davúd Ibrahimé, az 1993-as mumbai merényletek kitervelőjéé, aki az Indiában körözött személyek listáját vezeti. Az indiai nyomozó hatóságok szerint a szóban forgó szervezet hónapokon át készítette fel a mumbai merénylőket a terrorcselekményre, és Ibrahim volt a támadók egyik pénzelője.

A pakisztáni tájékoztatási miniszter kedden csak annyit mondott, hogy "válaszolni fognak az indiai jegyzékre". Juszuf Raza Gilani pakisztáni miniszterelnök pedig közölte: Indiának bizonyítékot kell szolgáltatnia arra a vádjára, hogy pakisztániak voltak a mumbai merénylők. "Megneveztek egyes szervezeteket (...) de ez nem bizonyíték. Ha fel tudnak mutatni bizonyítékokat, készek leszünk teljes mértékben együttműködni" - mondta a CNN amerikai hírtelevíziónak Juszuf Raza Gilani.

Mahdum Sah Mehmud Kuresi pakisztáni külügyminiszter azt javasolta kedden Indiának, hogy a két ország alakítson közös testületet a mumbai vérengzés kivizsgálására. Iszlámábád szombaton még olyan döntést hozott, hogy az előzetes bejelentés ellenére mégsem küldi Indiába a pakisztáni titkos szolgálat vezetőjét segítségül a mumbai merénylet körüli nyomozásban, hanem csak egy egyszerű ügynök utazott a szomszéd országba.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.