Amerikai elnökválasztás percről percre
Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.
Most érkezett
Barack Obama "szorosabb stratégiai viszonyt" szorgalmaz Amerika és Magyarország között - derül ki a demokrata politikusnak még az elnökválasztás előtt magyar szervezeteknek írott leveléből, amelyről Frank Koszorús, az Amerikai Magyar Szövetség (AHF) társelnöke szerdán tájékoztatta az MTI-t.
A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.
A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.
© AP
|
Történelminek nevezte XVI. Benedek pápa szerdán Barack Obamának küldött üdvözlő üzenetében a demokrata párti politikusnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelmét.
Barack Obama komolyan veszi a közel-keleti béke megteremtését - mondta Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán Budapesten. Barack Obama komolyan viszonyul a közel-keleti helyzethez és valóban szeretné megoldani a kérdést - hangsúlyozta Mahmúd Abbász azt követően, hogy tárgyalt Göncz Kinga külügyminiszterrel. Az MTI azon kérdésére, hogy vajon a kedden megválasztott elnök jobban érti-e a közel-keleti kérdést, mint a jelenlegi elnök, a palesztin vezető azt mondta: egyik elnök sem saját tapasztalataira, hanem tanácsadóira támaszkodik.
Sólyom László köztársasági elnök levélben gratulált Barack Obamának. Az államfő levelében méltatta a két ország eddigi sikeres együttműködését, amely megfelelő alapot teremt a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztéséhez.
Sólyom László kiemelte a környezetvédelem témáját, mint olyan globális ügyet, amely Obama elnöki programjában is fontos helyen szerepel, és amelyben remélhetőleg szorosabb együttműködés alakulhat ki a két ország között. Ugyancsak külön hangsúllyal értékelte a köztársasági elnök üzenetében a megválasztott elnök idén október 23-án írt levelét, amelyben a magyar forradalom és szabadságharc évfordulóját köszöntötte.
Az orosz államfő arra számít, hogy Barack Obama konstruktív párbeszédet fog folytatni Moszkvával. Ezt az az üdvözlő távirat tartalmazza, amelyet Dmitrij Medvegyev küldött szerdán a megválasztott új amerikai elnöknek. A dokumentum megállapította, hogy az orosz-amerikai kapcsolatok fontos szerepet játszanak a világ stabilitásának fenntartásában, olykor kulcsfontosságúak számos jelenkori nemzetközi és regionális problémák megoldásában. Oroszország biztos abban, hogy a két ország közötti kapcsolatok fejlesztése nem csak a világjelentőségű kérdések, hanem a kétoldalú együttműködés teljes körű fenntartása szempontjából is szükséges - hangsúlyozta Medvegyev. Az orosz elnök leszögezte: "a bizalom és egymás érdekeinek figyelembevétele alapján konstruktív párbeszédre számítok Önnel".
Obama elnökké választásával jelentősen javulhat a Bush nyolc éves kormányzása alatt megromlott francia-amerikai viszony, de a vitás kérdések már szerdán megmutatkoztak, nevezetesen az afganisztáni szerepvállalást illetően.
A Japán Olimpiai Bizottság aggódik, hogy Barack Obama amerikai elnökké választása negatívan befolyásolhatja Tokió pályázatát a 2016-os nyári játékokra. "Kíváncsi vagyok, miként reagálnak majd a NOB-tagok, amikor Obama megjelenik Chicago prezentációján a zárószavazás előtt" - mondta Takeda Cunekazu, a japán tagszervezet vezetője. "Az új elnök nagyszerűen beszél, rendkívül népszerű, s ez problémát jelenthet a mi kandidálásunknak". A szigetországiak félelmét táplálja, hogy Obama maga is az illinois-i metropoliszban él. Chicago és Tokió mellett Rio de Janeiro és Madrid van még versenyben a nyolc év múlva esedékes játékok rendezési jogának elnyeréséért.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány és a magyar nép nevében hivatalos levélben gratulált Obama győzelméhez. A magyar-amerikai kapcsolatokat levelében sikertörténetnek nevezte a magyar kormányfő, aki a számos globális kihívás miatt is nagy várakozással néz a leendő amerikai elnökkel való együttműködés elé.
Magyarként és európaiként azt gondolom, lelkesítő Barack Obama győzelme, és egy nyugodtabb, biztonságosabb évtized elé nézünk - nyilatkozott Varsóban, a visegrádi kormányfői találkozó végeztével Gyurcsány Ferenc. A magyar miniszterelnök szerint sok dolog vár az új elnökre. A világ bizonytalanabb, mint akárcsak tíz éve, és az is kiderült, hogy - legyen bármilyen erős és befolyásos Amerika - nem képes az új kihívásokra egyedül válaszolni.
Történelmi győzelemként ünnepelték Obama elnökké választását a szerdai vezető amerikai napilapok. Az újságok címlapjukon öles betűkkel számoltak be Obama választási győzelméről. "Leomlanak a faji korlátok, biztos győzelem" - hirdette a The New York Times. "Obama történelmi győzelmet aratott" - olvasható a The Wall Street Journalben. "Obama történelmet ír" - hirdette A The Washington Post. "Obama elnök, Amerika megválasztotta első fekete vezetőjét" - írta szalagcímében a The Washington Times.
Mielőbb találkozni kíván Obamával a német kancellár. Ezt Angela Merkel maga erősítette meg szerdai rendkívüli sajtóértekezletén, hangsúlyozva, hogy elsősorban a pénzügyi válságról, a terrorizmus elleni harcról, a környezetvédelemről és a szabad világkereskedelemről szeretne Barack Obamával tárgyalni.