Magyar és külföldi segélymunkásokat kellett kimenekíteni Dárfúrból
A szudáni fővárosba való menekítéséről számolt be szerda este egy Dárfúrban dolgozó segélyszervezet magyar alkalmazottja. Mint mondta, külföldi kollégáival együtt két nappal ezelőtt utazott el az ENSZ egyik repülőgépén a csádi határ közelében lévő al-Dzsunajna városból Kartúmba.
Az ország nyugati részén 2003 óta dúló polgárháborúban többször is előfordult, hogy a külföldi segélyszervezeti alkalmazottakat ideiglenesen ki kellett menekíteni a térségből, mert az ENSZ úgy ítélte meg, hogy életük veszélybe került, de az utóbbi fél évben, azóta, hogy az ENSZ és az Afrikai Unió közös békefenntartó alakulata (UNAMID) bevonult oda, különösen megszaporodtak az erőszakcselekmények.
A csádi lázadók és az arab milíciák fegyveres rablótámadásokat követnek el a segélyszervezetek és azok alkalmazottai ellen, rendszeresen ellopják e szervezetek gépjárműveit, megtámadják a békefenntartókat. Vannak olyan arab milíciák (dzsandzsavíd), amelyeket a kartúmi kormány támogat, vannak olyanok, amelyek a csádi lázadókkal szövetkeznek, és vannak olyanok, amelyek függetlenek. A segélyszervezetek gyakran kerülnek két tűz közé.
A magyar aktivista szerint a helyzet mostani súlyosbodását több tényező váltotta ki. Egy fegyveres csoport egy héttel ezelőtt el-Fáser városban megtámadta az UNAMID békefenntartóit, és megölt közülük 7-et, illetve 22-t megsebesített, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze hétfőn vádat emelt Omar Haszan el-Besir szudáni államfő ellen, valamint három nappal ezelőtt tüntetések kezdődtek al-Dzsunajnában. (Szerdára már halálos áldozata is van a támadásoknak: járőrözés közben meggyilkolták az ENSZ és az afrikai országok közös békefenntartó erejének (UNAMID) egyik nigériai katonáját.)
Félő volt, hogy a külföldi segélyszervezeti alkalmazottakat később már nem tudják onnét kimenekíteni. Az illető elmondta: valószínűleg két hétig maradnak Kartúmban, akkor eldől, hogy visszatérnek-e al-Dzsunajnába, vagy Dárfúr egy másik részében folytatják munkájukat, vagy végső esetben el kell hagyniuk az országot.
A magyar segélyaktivista szerint a szudáni kormány az államfő ellen vádemelés miatt fontolgatja, hogy megszakítja kapcsolatát az ENSZ-szel. Ha ez bekövetkezik, akkor a segélyszervezetek is nagyon nehéz helyzetbe kerülnek, hiszen - mint mondta - a helyi hatóságok biztosítják az ENSZ helyi működésének sok feltételét, például a repülőgépek közlekedését, a segélyszervezeti alkalmazottak ugyanis ENSZ-gépeken utaznak.