2008. július. 08. 17:35 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 08. 17:12 Világ

Több uniós országgal tárgyal Washington a vízummentességről

Az Egyesült Államok a beutazni kívánók személyes adatainak cseréjére vonatkozó kétoldalú megállapodásokról tárgyal több európai uniós (EU-) tagországgal - írta kedden a The Washington Post.

A liberális újság értesülése szerint a terrorizmus elleni harcot és a bűnügyi nyomozást elősegíteni hivatott majdani egyezmények kevésbé szigorú korlátozásokat tartalmazhatnak az adatok felhasználásával kapcsolatban, mint amilyeneket az amerikai kormány és az EU által jelenleg tárgyalt megállapodás irányoz elő. 
 
A napilap nevük elhallgatását kérő amerikai és európai tisztségviselőkre hivatkozva Észtországot, Magyarországot és Csehországot nevezte meg azon új EU-tagállamokként, amelyekkel a Bush-kormányzat adatcsere-megállapodásokról tárgyal a vízummentesség biztosítása érdekében. 
 
Az újság megjegyezte: a készülő egyezmények - amelyek részben a márciusban tető alá hozott német-amerikai előzetes megállapodás mintáján alapulnak - lehetővé tennék, hogy a szerződő felek kérés esetén ne csak a beutazni kívánók ujjlenyomatát vagy DNS-adatait osszák meg egymással, hanem az etnikai hovatartozásra, politikai nézetekre, felekezeti hovatartozásra vagy egyéb meggyőződésre, szakszervezeti tagságra, egészségi állapotra és nemi életre vonatkozó adatokat is. 
 
A The Washington Post szerint emberi jogi aktivisták máris kongatják a vészharangot a készülő egyezmények - szerintük - túlzott szabadossága miatt. "Úgy tűnik, hogy most baloldalon, középen és jobboldalon is megnyitjuk a zsilipkapukat" - idézte a lap Sophie in't Veld holland európai parlamenti képviselőt, aki szerint ezek után alig marad érvényben valamiféle korlátozás az adatok felhasználásával kapcsolatban.
 
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.