Amerikai terrorelhárító központ Pozsonyban
Terrorizmus-ellenes információs centrum kezdi meg működését rövidesen a szlovák fővárosban – írja a Wiener Zeitung a szlovák internetes portál, az aktualne.sk értesülése alapján.
Állítólag szupermodern technológia bevetésével gyűjtenek majd adatokat, s ezt Amerikába továbbítják. Legalábbis ez szerepel a pár hónapja az USA és Szlovákia illetékesei által aláírt memorandumban, amiben Washington megígérte, hogy az év végéig eltörli az USA-ba utazó szlovák állampolgárok számára a vízumkényszert.
Az aláírást követően csak arról érkeztek beszámolók, hogy a szlovákok által beadott utazási engedélyekből Washington az utóbbi időben a korábbinál sokkal kevesebbet utasít vissza. Hogy az egyezménynek egy terrorügyi együttműködési eleme is van, az csak most került nyilvánosságra. A pozsonyi belügymnisztérium általánosságokban mozgó közlése szerint az egyezség arról szól, hogy megteremtik az ismert terroristákról és terrorizmussal gyanúsítható személyekről szóló információcsere feltételeit.
Robert Kalinák, a belügyi tárca vezetője közölte, hogy a központ felállítását már jó ideje szervezik. A Wiener Zeitung ezzel a kijelentéssel megerősítve érzi saját értesülését, miszerint már 2004 őszén alakult egy titkos ügyosztály a szlovák belügyminisztériumban, a schengeni egyezményhez történő csatlakozás előkészítésére, szupertechnikával felszerelve. Feltehetően ennek az osztálynak a tevékenységét terjesztették ki a terrorellenes adatküzdelemre.
A lap megjegyzi, hogy Pozsony kiválasztása érthető, az ő elektronikai rendszere messze a legmodernebb a térségben. A belügyminiszter például egy gombnyomással azonnal látja a pozsonyi íróasztalánál az ukrajnai határon szolgálatot teljesítő rendőrök mozgását. Ha már a szerződésre is aláírás kerül, akkor Szlovákia bekerül egy olyan nemzetközi adatszolgáltató rendszerbe, amelynek résztvevői minden utazással kapcsolatos információt kicserélnek egymással, az útlevelek elveszítésétől kezdve a kitoloncolásokig, a repülőtéri biztonsági intézkedésektől a biometrikus útlevéljelzésekig. Az amerikai és a szlovák hatóságok között készülőben van egy olyan információs csereegyezmény is, amely nehézbűnözőket érintő ítéletekre vonatkozik.