2008. április. 27. 17:12
MTI
Utolsó frissítés: 2008. április. 27. 17:00
Világ
Peking csak az olimpiát menti, mondják a szakértők
A tibetieknek párbeszédet ajánló kínai felhívás csupán annyit jelent, hogy Peking meg akarja menteni az olimpiáját - vélik szinte egybehangzóan térségbeli elemzők.
A kínai hatóságok engedtek a nemzetközi nyomásnak - mondta vasárnap Brahma Chellaney, a Stratégiai Tanulmányok Újdelhi Központjának elemzője arra reagálva, hogy a kínai kormány pénteken bejelentette: hajlandó tárgyalásokat kezdeni a tibeti nép vallási vezetőjével, s a központi kormányzat illetékesei a közeli napokban kapcsolatba lépnek a dalai láma személyes megbízottjával.
Az indiai elemző szerint ezzel az ajánlattal még nem tettek a kínaiak semmilyen engedményt, az egész csak azt szolgálja, hogy zavartalanul bonyolíthassák le a pekingi olimpiát.
Peking tárgyalási ajánlata nem tartalmaz semmi újdonságot - vélekedett Szrikanth Kondapalli, az indiai Dzsavaharlal Nehru egyetem sinológus professzora is. Az egyetlen újdonság az egész ügyben az, hogy a tibeti tiltakozás rá tudta kényszeríteni Kínát a párbeszéd felvetésére, mert Peking el akarja kerülni, hogy sportolók és államférfiak sokasága bojkottálja a játékokat, illetve azok nyitóünnepségét.
A tibetiek sikert arattak a Kínára gyakorolt nyomással, de semmi esetre sem lesznek képesek elérni valódi autonómiájukat - fűzte tovább gondolatait az indiai professzor. Úgy vélekedett, hogy később még visszaüthet ez a múló siker a tibetiekre, mert a mostani feszültség csak mélyítette a szakadékot a kínai han népesség és a tibetiek között.
A párbeszédre vonatkozó ajánlat a Kínára gyakorolt nemzetközi nyomás eredménye; Peking el akarja kerülni, hogy a Tibettel kapcsolatos nemzetközi tiltakozáshullám tönkretegye olimpiáját - így vélekedett Szukh Deo Muni, a Délkelet-ázsiai Tanulmányok Szingapúri Intézetének kutatója is.
"Ha a kínai javaslat csak arra való, hogy Peking megmutathassa a világnak, lám ő kész tárgyalni a tibetiekkel, akkor értéktelen az ajánlat" - mondta vasárnap Tenzin Takla, a dalai láma szóvivője. "Ha ellenben a kínai vezetők komolyan gondolják ajánlatukat, akkor kedvező jel ez a felhívás. Egyelőre azonban nem szűnik az elnyomás, katonák tartják gyűrűben a tibeti kolostorokat, folytatódnak az őrizetbe vételek" - tette hozzá.