2008. április. 13. 12:14 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 13. 11:52 Világ

Valószínűleg a maoisták győztek a nepáli választásokon

Valószínűleg a volt maoista felkelők győztek a nepáli alkotmányozó gyűlési választásokon a vasárnap ismertté vált hivatalos részeredmények szerint, mert a szavazatszámlálás előrehaladtával nő az előnyük ellenfeleikhez képest.


"A maoisták győztek vagy vezetnek 88 választókörzetben" - közölte a választási bizottság szóvivője.

Pártjuk, a Nepáli Kommunista Párt már háromszor annyi helyet szerzett meg - mindenki nagy meglepetésére -, mint ellenfeleik egyenként, vagyis a Nepáli Kongresszus Párt, illetve a Nepáli Kommunista Párt (Egyesült Marxista-Leninista Párt). Az országot 240 választókörzetre osztották, és ebből vasárnap reggelre 174-ben fejezték be a szavazatszámlálást. Elemzők szerint, ha a tendencia folytatódik, akkor a volt felkelők pártja lesz a legerősebb az alkotmányozó gyűlésben.

A tízmillió nepáli szavazópolgár ennek a gyűlésnek a tagjait választotta meg csütörtökön. A testület feladata lesz kidolgozni az ország új köztársasági alkotmányát, és végleg kimondani a monarchia megszűntét.

A gyűlés 601 tagját összetett rendszerben választják meg: a 240 körzetből többségi elven jut be egy-egy képviselő, 335 az arányosság elve alapján, 26-ot pedig a kormány jelöl ki. Még a körzetek végleges szavazási eredményeire is várni kell néhány napot, a többi hely sorsa pedig még később, hetek múlva dől el.

A múlt év decemberében megállapodást írtak alá az ország hét pártjának vezetői a monarchiaellenes maoista felkelőkkel a világ egyetlen hindu monarchiájának megszüntetéséről. A felkelők tíz éven át fegyverrel harcoltak a királyság megdöntéséért. A hagyományos politikai osztály számára elfogadható volt korábban a monarchia alkotmányos formája, ám Gianendra király 2005 februárjában önkényesen magához ragadta a teljes hatalmat, és ezzel ellenségévé tette a pártokat.

A hagyományos politikai osztály 2006 tavaszán kiegyezett a szélsőbaloldali fegyveres felkelőkkel; a király abszolút hatalmának megtörése volt a közös nevező egyezségükhöz. 2006 novemberében hivatalosan is békét kötöttek, s 2007 áprilisa óta együtt kormányozzák Nepált. A királyság formálisan még létezik, az uralkodónak azonban már nincs semmilyen tényleges hatalma.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.