2008. április. 13. 15:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 13. 15:00 Világ

Már Brown leváltásáról pletykálnak

Mélypontra süllyedt a kormányzó brit Munkáspárt népszerűsége, Gordon Brown miniszterelnök személyes támogatottsága pedig olyan mértékben és ütemben zuhan, amilyenre a hasonló felmérések hét évtizedes történetében még nem volt példa - derül ki a vasárnap közzétett legfrissebb felmérésekből. Londoni sajtóértesülések szerint a Labour belső köreiben már Brown utódját keresik.


© AP
A The Sunday Times megbízásából elvégzett havi közvélemény-kutatás szerint az ellenzéki Konzervatív Párt 44 százalékon áll; az 1997 óta hatalmon lévő Munkáspártot 28 százalék támogatja.

A tory ellenzék 44 százalékos népszerűsége 1992 óta a legmagasabb. Ha ugyanez a szavazatarány érvényesülne egy tényleges parlamenti választáson, a konzervatívok hatalmas, az összes többi frakció együttes létszámához képest száznál is nagyobb mandátumtöbbséggel vonulhatnának be a londoni alsóházban.

A Munkáspárt parlamenti többsége jelenleg 65 fő.

A felmérés szerint különösen drámai Gordon Brown személyes választói támogatottságának összeomlása. A YouGov, a legnagyobb brit közvélemény-kutató adatai szerint a kormányfő tevékenységével tavaly augusztusban a megkérdezettek 65 százaléka volt elégedett, és 17 százalék elégedetlen; az áprilisi felmérés során éppen 65 százaléknyian mondták, hogy Brown rossz munkát végez kormányfőként, és csak 28 százalék tartotta jónak a miniszterelnök tevékenységét.

Brown támogatottsági rátája - az elégedettek és az elégedetlenek arányának különbsége - ennek alapján kevesebb mint egy év alatt plusz 48-ról mínusz 37-re zuhant.

A The Sunday Timesban közölt elemzés szerint ilyen mértékű és sebességű személyes politikusi népszerűségvesztésre a hasonló felmérések kezdete, vagyis a 30-as évek óta nem volt példa a brit belpolitikában.

A választóknak most már alig 11 százaléka hisz abban, hogy a Munkáspárt - amelynek élén a tavaly nyáron leköszönt előző kormányfő, Tony Blair egymás után három választási győzelmet aratott - meg tudja nyerni a legkésőbb 2010-ben esedékes következő parlamenti választást is.

A The Sunday Times forrásai szerint emiatt a Labour alsóházi padsoraiban most már pánik kezd eluralkodni.

A Munkáspárt és Brown népszerűségének szabadesése az elemzés szerint - a súlyosbodó gazdasági gondok mellett - elsősorban abban gyökerezik, hogy a kormányfő tavaly ősszel hirtelen visszalépett az előrehozott választásoktól, jóllehet ennek lehetőségét előtte hosszú heteken át lebegtette, megerősítendő saját mandátumát.

Ezután a Brownról mint határozott vezetőről addig kialakult kép egyik napról a másikra szertefoszlott.

Ebben a helyzetben a The Sunday Times forrásai szerint most már egyre nyíltabban felmerül a párton belül, hogy Gordon Brown meddig maradhat posztján. A lap által idézett egyik Labour-bennfentes szerint "jogos az a kérdés", hogy a Munkáspárt nincs-e olyan helyzetben, mint a toryk 1990 őszén, amikor a Margaret Thatcher elleni (végül végre is hajtott) pártpuccsot fontolgatták.

A lap a lehetséges utódjelöltek közül David Milibandnek, a 42 éves külügyminiszternek adja a legnagyobb esélyt. A kelet-európai zsidó bevándorlók gyermekeként született politikusra már tavaly is erőteljes nyomás nehezedett, hogy induljon Brown ellenében a Blair távozása utáni utódválasztási kampányban, de Miliband akkor ezt még visszautasította.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.