2008. február. 25. 08:17 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 25. 10:35 Világ

Raúl Castro államfő lett

A kubai nemzetgyűlés elnöke hivatalosan is bejelentette vasárnap este, hogy a 76 éves Raúl Castro Ruzt választotta meg a parlament az államtanács elnökévé, azaz államfővé öt évre.

Könyv












Rendelje meg a könyvet ingyenes házhozszállítással és kedvezménnyel!
Ricardo Alarcón de Quesada élőben olvasta be a televízióban az államtanács 31 tagjának a nevét. Első elnökhelyettessé, vagyis az államfő helyettesévé a szintén a régi gárdához tartozó kommunista ideológust, a 77 éves José Ramón Machado Venturát választották meg. Alarcón megtartotta a parlamenti elnöki tisztséget.

Raúl Castro irányítja a kormányt is, és egyúttal ő tölti be a hadsereg főparancsnokának tisztségét. A vasárnap esti választással hivatalosan is ő lett Fidel Castro utóda, aki csaknem fél évszázadon át állt az ország élén. Fidel betegsége miatt 2006 derekán ruházta át ideiglenesen fivérére az állam- és kormányfői hatalmat.

Raúl Castrót a kis lépésekben végrehajtott, kínai vagy vietnami stílusú, de azoknál korlátozottabb gazdasági reformok hívének tartják, aki azonban a hadseregre és a kommunista pártra támaszkodva képes keményen kézben tartani a politikai hatalmat. A párt politikai bizottságában öt aktív tábornok, a kormányban pedig négy ül. A megfigyelők többsége szerint politikai fordulat nem várható, de sokan számítanak gazdasági reformokra. Raúl közelebbről nem tisztázott strukturális reformokat emleget, és az ország problémáinak nyílt megvitatását sürgette. 

Fidel és Raúl castro
© AP
Az új államfő hangsúlyozta, hogy továbbra is bátyja marad a "főparancsnok", mégha nem is marad elnök, és javasolta, hogy minden fontos állami kérdésben konzultáljanak vele, amit a jelen lévő képviselők közfelkiáltással elfogadtak. 

Alelnöknek José Ramón Machado Venturát, Castro egykori harcostársát választották meg, aki így Raúl Castro korábbi tisztségét foglalja el.

Carlos Lage, a kormány titkára, akit sokan az első alelnöki tisztség várományosának tekintettek, a többi öt alelnök egyike lett.

Brüsszeli vélemény a kubai változásról

Raúl Castro kubai elnökké választása nyomán az Európai Unió megerősítette azt a - Fidel Castro visszavonulásának hírére megfogalmazott - álláspontját, miszerint Brüsszel kész "építő szellemű politikai párbeszédre" Kubával. Louis Michel, az Európai Bizottság fejlesztési ügyekkel és humanitárius támogatásokkal foglalkozó tagja március 6-7-én - még Fidel Castro visszavonulásának bejelentése előtt tervbe vett - látogatást tesz a karibi szigetországban. Hétfői közleményében Michel reményét hangoztatja, hogy az út során módja lesz előmozdítani a politikai párbeszédet az Európai Unió és a szigetország között.

A brüsszeli közlemény azonban óvatosan fogalmaz, és egyelőre csupán a környezetvédelmet, azon belül pedig a klímaváltozás problémáját említi példaként a "kölcsönös érdeklődésre számot tartó" kérdések között.

Az unión belül elsősorban Spanyolország szorgalmazza, hogy Európa ne zárkózzon el a kommunista szigetországgal való kapcsolatépítéstől, az emberi jogok helyzetére, a politikai demokrácia hiányára hivatkozva, miként azt az amerikai külpolitika teszi. Fidel Castro visszavonulása után Amerikában is, Európában is olyan remények vannak kibontakozóban, hogy a személyi változások idővel pluralista demokráciához vezethetnek Kubában.
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.