Moszkvában fohászkodnak a szerbiai Koszovóért
Értetlenkedve fogadta az orosz külügyminisztérium Nicholas Burns amerikai külügyi államtitkár nyilatkozatát Moszkva koszovói politikájáról.
"Cinikusnak nevezve a mi koszovói politikánkat az amerikai diplomata még arra sem veszi a fáradtságot, hogy elgondolkozzon azon: pont így fest az Egyesült Államok irányvonala a rendezésben" - közölte az orosz külügyi tárca. A minisztériumi közlemény szerint "leplezetlen cinizmus" a koszovói albán álláspont kizárólagos támogatása, és a jog semmibevétele a politikai célszerűség örvén, a százezer koszovói szerb sorsa iránti közöny, akiket gyakorlatilag gettóba zárnak a XXI. században.
A külügyi közleményből ítélve harmadik napja nem csitul Washington és Moszkva szócsatája Koszovó miatt. A vita azzal kezdődött, hogy Dmitrij Rogozin orosz ENSZ-nagykövet pénteki kijelentését Washingtonban úgy értelmezte: Oroszország "nyers erőhöz" folyamodhat tekintélye védelmében, mivel a nyugati kormányok Moszkva tiltakozása ellenére elismerték Koszovó függetlenségét. Burns ezután felszólította az orosz kormányt, hogy határolódjék el Rogozin kijelentésétől. Az államtitkár cinikusnak és történelmietlennek nevezte az orosz nagykövet véleményét.
Rogozin azonban azt állította, hogy mondandóját durván eltorzították. Szerinte kijelentésének lényege az volt, hogy "amennyiben a balkáni helyzet törvénytelen útra terelődik, megsértve az ENSZ BT keretein belül elért megoldásokat és megállapodásokat, ez azt jelenti, hogy immár olyan világban fogunk élni, amelyben nem a nemzetközi jog, hanem a nyers - beleértve a katonait is - erő uralkodik majd."
A moszkvai Péter és Pál templomban vasárnap a koszovói szerb lakosság megmentéséért fohászkodtak a hívők. A misén jelen volt Szerbia oroszországi nagykövete, fohászkodtak többek között orosz tábornokok és az oroszországi szerb diaszpóra képviselői is. A szerb pátriárka képviselője köszönetet mondott Oroszországnak, kormányának és népének a Szerbiának nyújtott támogatásért.