2008. február. 06. 08:13 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 06. 08:19 Világ

Afganisztán lett az ópiumtermesztés paradicsoma

Riasztó mértékben növekedett tavaly Afganisztánban a heroin alapanyagául szolgáló ópium előállítása, az idén pedig valószínűleg a tavalyi, megdöbbentően magas szinten marad.

Az ENSZ kábítószer-ellenes harccal foglalkozó bécsi hivatalának jelentése szerint 193 ezer hektárt vetettek be tavaly mákkal az ázsiai országban, 17 százalékkal többet, mint 2006-ban. (A mákgubóból vonják ki az ópiumot.) Főleg a déli Hilmend tartományban volt megfigyelhető drámai mértékű növekedés - áll a jelentésben.

Idén valószínűleg hasonló mennyiségű ópiumot állítanak elő, mint tavaly, talán valamivel kevesebbet, de így is megdöbbentően sokat. Az országos stagnálás vagy kismértékű csökkenés ellenére egyes tartományokban növekedés várható, mindenekelőtt Kandahár és Uruzgán tartományok területén. Az afganisztáni falvak jelentős részében már meg is kapták a máktermesztő gazdák a készpénzelőlegeket a drogkereskedőktől. Valószínűnek tartják a jelentés szerzői, hogy idén tovább nő a hasis és a marihuána alapanyagául szolgáló indiai kender termesztése is az ázsiai országban.

Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy Oroszországnak és Európának újabb súlyos egészségügyi és biztonsági kockázatok kezelésére kell felkészülnie, hiszen az Afganisztánban megtermelt kábítószerek túlnyomó részét ezekben a térségekben forgalmazzák - mondta Antonio Maria Costa, a világszervezet kábítószer-ellenes harccal foglalkozó hivatalának vezetője.

A kormányellenes erőknek fontos anyagi támasza a drogok előállítása, mert tetemes jövedelmük származik a máktermesztő gazdák megadóztatásából. A gazdák mintegy 72 százaléka mondta azt az ENSZ-felmérés készítőinek, hogy adót fizetett a máktermesztés jövedelméből a kormányellenes erőknek, köztük a fanatikus szunnita muzulmán táliboknak, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szövetségeseinek.
 
A világszervezet előrejelzése szerint ez az adó, amely általában a gazdák jövedelmének tíz százalékát teszi ki, az idén mintegy 100 millió dolláros jövedelmet eredményez a kormányellenes erőknek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.