2008. január. 18. 08:39 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 18. 08:40 Világ

Továbbra is rejtély a heathrow-i baleset oka

Az utóbbi évtizedek egyik legrejtélyesebb légi balesetének tartják szakértők azt a súlyos incidenst, amely csütörtökön történt a londoni Heathrow repülőtéren a British Airways egyik óriásgépével, és amelyből a szemtanúk beszámolóiból összeálló kép szerint csak a legnagyobb szerencsének és valószínűleg a pilóták bravúrjának köszönhetően nem lett katasztrófa.

A British Airways Boeingje a szerencsés landolás után
© AP
A BA Pekingből érkező Boeing 777-ese az első vizsgálati adatok szerint épphogy elérte a lakónegyedekkel és szállodákkal sűrűn körbeépített, hatalmas forgalmú repülőteret. A 136 utast és 16 fős személyzetet szállító gép a déli leszállópálya elejétől 360 méterre, a repülőtér kerítése és a közvetlenül mellette húzódó, négysávos gyorsforgalmi út felett mindössze 5-6 méterrel áthaladva, a füvön ért földet, a légikikötő legszélén.
   
A gép a London teljes területe felett átvezető kelet-nyugati megközelítési légifolyosón tartott Heathrow felé, és egyöntetű - jóllehet egyelőre nem hivatalos - értesülések szerint még Nyugat-London lakott területei felett elvesztette mindkét hajtóműve teljes tolóerejét, és fedélzeti repülésirányító elektronikája is felmondta a szolgálatot.
   
Ezután gyakorlatilag vitorlázva, erősen balra dőlve, a gyorsforgalmi úton haladó járművek tetejét szinte súrolva érkezett meg a repülőtérhez, de a pályát már nem érte el.
    
A 150 tonnás gép fő futóműve a puha, sáros talajba süppedve azonnal letört, és a Boeing - mély árkot szántva a fűben - éppen a leszállópálya elejéig csúszott, ahol félig keresztbe fordulva megállt.
   
A repülőgép hajtóművei összetörtek, és a szárnyak, valamint a törzs egyes elemei is súlyos szerkezeti károsodást szenvedtek; a gép nyilvánvalóan kijavíthatatlanul tönkrement.
   
Az incidens után nyilatkozó szakértők sorra fejezték ki értetlenségüket a baleset kapcsán. A Boeing 777-es a világ legkorszerűbb típusai közé tartozik; egyetlen példánya sem szenvedett balesetet azóta, hogy ezt a modellt 1995-ben kereskedelmi forgalomba állították.
   
A mostani balesetben érintett gép Rolls-Royce Trent 800-as hajtóművekkel volt felszerelve, és iparági szakértők szerint ezzel a hajtóműtípussal sem történt még soha ilyen jellegű baleset. Heathrow-n 1972 óta nem fordult elő súlyosabb légi incidens.
   
Az egyelőre rejtélyes csütörtöki eset azonnal politikai színezetet is öltött. A brit kormány ugyanis - komoly belpolitikai vihart kavarva - éppen a múlt év végén döntött úgy, hogy támogatja a Heathrow harmadik leszállópályájának és hatodik termináljának megépítését. A beruházás 2020-ra készülne el, és évi 600 ezernél több járat fogadására és indítására tenné alkalmassá a Heathrow-t a jelenlegi 475 ezer helyett.
   
Ezt a tervet a helyi lakosság és a térségbeli tanácsok egyaránt hevesen ellenzik, egyebek mellett éppen abból a meggondolásból, hogy ekkora légi forgalom komoly biztonsági kockázatokkal jár a sűrűn lakott térségben.
   
A szorosan London nyugati határához tapadó Heathrow azonban, amely a brit főváros gazdaságában alapvető szerepet játszik, már most 98 százalékos kapacitás-kihasználtsággal működik, és a bővítés hívei azzal érvelnek, hogy az állandó zsúfoltság és az ebből eredő krónikus késések miatt a legfőbb riválisok - Párizs, Amszterdam és
Frankfurt - forgalmat, ezzel pedig üzletet hódíthatnak el Londontól.
   
A csütörtöki baleset miatt a nap folyamán összesen 220 járatot töröltek Heathrow-n és több más brit repülőtéren; nem indult el egyebek mellett a British Airways két délutáni budapesti járata sem.

A roncs péntek hajnalban még a déli pálya végén hevert, de a felszálló forgalom már megindult ezen a pályán, és a leszálló gépeket fogadó másik is működött.
   
A Heathrow-t működtető cég, a BAA péntekre "csaknem normális" forgalmat ígért, de kérte az utazókat: érdeklődjenek légitársaságuknál, hogy indul-e londoni járatuk.

Hirdetés