2007. november. 17. 17:14 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 17. 17:34 Világ

John Fahey lett a doppingellenes világszervezet új elnöke

John Fahey, korábbi ausztrál pénzügyminisztert választották meg a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elnökének a szervezet madridi világkonferenciáján.

John Fahey, a WADA új elnöke. Az európaiak még
nem látják tisztán
© AP
A 62 éves vezető a kanadai Dick Poundot váltja a szervezet élén. Pound nyolc évig töltötte be ezt a tisztséget és az alapszabály értelmében nem jelöltethette magát újra. Fahey, akinek elnöki mandátuma 2008. január 1-től érvényes, egyedüli jelölt volt.

Az európai képviselők által támogatott francia Jean-Francois Lamour korábban visszalépett, ezért az öreg kontinens küldöttei pénteken új jelöltet találtak az olimpiai bajnok Guy Drut személyében. Ő azonban hivatalosan nem lehetett jelölt, mivel a pályázati határidő szeptember 20-án lejárt. Az európaiak ezért szerették volna elérni, hogy a kialakult helyzetre való tekintettel fél évvel halasszák el a voksolást, a konferencia résztvevői azonban nem támogatták ezt a javaslatot. A 36 szavazásra jogosult küldöttből 32 támogatta Fahey kandidálását, négy európai képviselő tartózkodott a nyílt voksoláson. Fahey volt Új-Dél-Wales miniszterelnöke, amikor Sydney elnyerte a 2000-es játékok rendezési jogát. Bírálói szerint azonban ennek ellenére a sport területén szinte ismeretlennek számít.
Új eljárási szabályok (Oldaltörés)

A WADA madridi világkonferenciáján a résztvevők elfogadták a módosított eljárási kódexet is, amely egyes elemeiben szigorításokat, másokban enyhítéseket tartalmaz a jelenleg érvényes szabályozáshoz képest.

A legfontosabb változtatások közé tartozik, hogy „súlyosbító körülmények” felmerülése esetén az eddig szokásos kettő helyett négyéves eltiltást lehet majd kiszabni. Ilyennek számít például, ha valaki többféle tiltott szert használ, vagy birtokol, továbbá ha az illető egy szervezett elosztórendszernek a része, vagy ha olyan doppingszert (leginkább szteroidot) alkalmaz, melynek hatása több mint két évig érvényesül valamilyen formában. Vétkesnek tekintik azt a versenyzőt, akitől 18 hónapon belül háromszor nem sikerül mintát venni, mert nem találják meg, illetve azt, aki nem közli tartózkodási helyét. A pozitív tesztet produkáló sportoló versenyzési jogát már az A minta elemzésének ismeretében fel lehet függeszteni.

Az új kódex ugyanakkor tartalmaz ösztönzést az esetek felderítésére vonatkozóan. Akár 75 százalékkal is csökkenthetik annak az érintettnek az eltiltását, aki hajlandó közreműködni mások leleplezésében. Ugyancsak mérséklésre számíthat – mégpedig akár 50 százalékosra – az a sportoló, aki még a vizsgálat elvégzése előtt elismeri, hogy doppingolt.

„Senki sem gondolja, hogy a ma elfogadott szöveg végleges és hogy ez a tökéletes módja a doppingolás kezelésének, de mindenképpen nagy előrelépés. Üzenet mindenkinek, hogy továbbra is eltökéltek vagyunk” – jelentette ki Dick Pound, a WADA távozó elnöke. „Miközben érthetően büszkék lehetünk, úgy gondolom, akkor vagyunk őszinték, ha elismerjük, a doppingolás elleni küzdelem folyamatos tevékenység, soha nem ér véget. Mindig lesznek olyanok, akik nem tartják be a szabályokat” – tette hozzá. Az új kódex 2009. január 1-jétől lép életbe.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.