2007. október. 25. 16:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 16:42 Világ

Az orvosi célú afganisztáni ópiumtermesztést támogatná az EP

Az Európai Parlament arra kéri az Európai Tanácsot, vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogyan lehetne - nemzetközi felügyelet mellett - az afganisztáni illegális mákültetvények legalább egy kis hányadát törvényessé tenni, és az orvosi célokra történő ópiumtermelés (fájdalomcsillapító-gyártás) szolgálatába állítani.

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön, 368 igen, 49 nem, 25 tartózkodó szavazattal fogadott el jelentést az Afganisztáni ópiumtermesztésről.

ENSZ kábítószerrel és az azzal összefüggő bűnözéssel foglalkozó hivatala (UNODC) szerint az ópiumtermelés Afganisztánban rekordsebességgel nő. A két évvel korábbi adatokhoz képest az idén kétszer annyi ópiumot állítanak elő. A máktermesztés Afganisztán mintegy 31 milliós lakosságából több mint 3 millió főt foglalkoztat. A Világbank becslése szerint az ország GDP-jének 40 százaléka összefüggésbe hozható az ópiummal. Afganisztán szállítja a világpiacra az ópiumszármazékok 93 százalékát, és a lázadók, a hadurak, a talibán és a terrorista csoportok a kábítószer-kereskedelmet tekintik legnagyobb bevételi forrásuknak, veszélyeztetve ezzel Afganisztán politikai stabilitását és gazdasági fejlődését.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 10 ország fogyasztja a legális ópiátok 80 százalékát, amíg fennmaradó 180 államban - amelyek a világ lakosságának 80 százalékát teszik ki - az emberek nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz, így fájdalomcsillapító szerekhez sem.

A képviselők ezért arra kérik a Tanácsot, hogy tanulmányozza „kisléptékű kísérleti projektek felkutatásának lehetőségét, amelynek alapján a jelenleg tiltott mákültetvények egyes részeit olyan földterületekké alakítják át, ahol törvényes, ópiumalapú fájdalomcsillapítókat állítanak elő”. A jelentés hozzáteszi: „az ilyen termelést szigorú, helyszíni felügyelet mellett kell végezni, amelyet egy olyan nemzetközi szervezet (...) által végzett ellenőrzéssel is ki kell egészíteni, amely felügyeli a termelést és megakadályozza, hogy a termék egyéb, illegális piacokra - például a heroinpiacra - kerüljön”.

A jelentés azt is szorgalmazza, hogy a Tanács dolgozzon ki és nyújtson be az afgán kormánynak egy átfogó stratégiát a kábítószer-termelés ellenőrzésére és a korrupció elleni küzdelemre a közigazgatás legfelsőbb szintjein, különösen a Belügyminisztériumban.

A jelentéstevő szerint a legszegényebb vidéki területeket, főleg azokat, amelyek az ópium előállításában még nem vesznek rész, fejlesztés céljából be lehetne vonni a kézi úton történő megsemmisítés gondos és szelektív folytatásába. Ugyanakkor a fejlesztést célzó programokon belül a képviselők ellenzik a füstölés alkalmazását a mák kiirtására.

Az Európai Unió továbbra is a legnagyobb adományozó az ópiumkínálat csökkentésére irányuló erőfeszítések tekintetében, mégpedig olyan projektek keretében, amelyek a tiltott növények helyettesítőjeként előmozdítják az alternatív megélhetési forrásokat.

Hirdetés