2007. augusztus. 27. 17:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 27. 18:33 Világ

Jelentősen nő az ópiumtermelés Afganisztánban

Egy év alatt 34 százalékkal nőtt az Afganisztánban előállított ópium mennyisége - állapította meg az ENSZ illetékes szerve hétfőn ismertetett éves jelentésében.

Az ópiumtermelés messzemenően összekapcsolódik a rossz biztonsági körülményekkel. Elsősorban az ország déli részében összpontosul a kábítószer alapanyagául szolgáló mák termesztése, a déli tartományokon belüli is leginkább ott, ahol erős a tálib felkelők jelenléte - áll az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának (UNODC) jelentésében.

Az ázsiai országban állítják elő a világ ópiumtermelésének 93 százalékát. "A XIX. századi Kína óta egyetlen ország sem állított elő ilyen halálos mennyiségben kábítószert" - írta egy közleményében az UNODC.

Miközben a viszonylag nyugodt északi országrészben sikerült csökkenteni a kábítószer előállításának mértékét, a déli országrészben egyre jobban virágzik. 2007-re hat év alatt megduplázódott - 13-ra emelkedett - az ópiummentesnek minősített tartományok száma, ezek a tartományok jórészt az ország északi és középső területein helyezkednek el.

Akárcsak 2006-ban, 2007-ben is a 2,5 millió lakosú Hilmend tartomány a világ legnagyobb ópiumforrása, egyedül innen több kábítószer származik, mint amennyi kokacserje a húszszor népesebb Kolumbiából vagy kannabisz Marokkóból.

Antonio Maria Costa, az UNODC vezetője mindamellett úgy értékelte a helyzetet, hogy "komor, de még nem reménytelen", és úgy vélekedett, hogy az északi országrész kedvező tapasztalatai alapján elérhető célnak látszik 2008-ban a 34 afganisztáni tartomány felét megtisztítani az ópiumtermeléstől.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.