2007. október. 25. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 18:57 Világ

Kártérítést ajánlanak a Blackwater-akció áldozatainak

Több tízezer dolláros kártérítést ajánlott fel az iraki amerikai nagykövetség a szeptember 16-i bagdadi lövöldözés áldozatainak, illetve azok családjainak - jelentette a The Washington Post.

Mint a lap a hozzátartozóktól és amerikai tisztviselőktől megtudta, a családok vonakodnak elfogadni a felajánlott pénzt, mert nagyobb kártérítésre számítanak. A bagdadi amerikai diplomáciai képviselet közölte: a kárpótlás nem jelenti annak beismerését, hogy a Blackwater biztonsági cég emberei vétkesek az ártatlan irakiak halálában.

Az amerikai biztonsági magáncég kommandósai a szeptember 16-i lövöldözésben megöltek 17 iraki civilt, köztük gyerekeket. Bagdad szerint a cég emberei, akik egy diplomáciai konvojt kísértek, ok nélkül mészárolták le az irakiakat, és minden áldozat után 8 millió, összesen 136 millió dolláros kártérítést követel.

A Blackwater azt hangoztatja, hogy provokáció történt, a válaszakció jogos volt. Erik Prince, a vállalkozás alapító-elnöke egy hete azonban nem zárta ki, hogy embereik esetleg "hibásan ítélték meg a helyzetet".

A Post értesülése szerint az amerikai nagykövetség egyes esetekben 12 500 dollárt ajánlott fel az áldozatok családjainak. Sokan nevetségesen csekélynek tartják az összeget, amerikai bíróságok előtt akarják beperelni a Blackwatert.

A szeptember 16-i lövöldözés körülményeit felderítő FBI-vizsgálat még nem zárult le. Az amerikai külügyminisztérium két napja nyilvánosságra hozott belső jelentése szerint azonban a tárca nem gyakorol megfelelő ellenőrzést az Irakban és Afganisztánban működő biztonsági magáncégek működése felett, a minisztériumot gyenge koordináció, kommunikáció, ellenőrzés és elszámoltatás jellemzi a biztonsági magáncégek tekintetében.

Condoleezza Rice külügyminiszter a hivatalos vizsgálat lezárulta előtt, már két hete elrendelte, hogy videokamerákkal és külön biztonsági ügynökökkel ellenőrizzék a Blackwater működését. Sok iraki törvények felett álló zsoldosokként tekint a biztonsági magánvállalkozások kommandósaira, akiknek a számáról megoszlanak a becslések. A Pentagon 10 ezer emberről beszél, független szakemberek szerint viszont az amerikai védelmi és külügyminisztériummal szerződéses viszonyban álló kommandósok száma eléri a 100 ezret.

A Blackwater-ügy miatt szerdán távozni kényszerült posztjáról az első vezető beosztású amerikai kormánytisztviselő, Richard Griffin, a külügyminisztérium diplomáciai biztonsági irodájának főnöke. Az ő feladatai közé tartozott egyebek között a diplomaták biztonságának szavatolása, amellyel Irakban elsősorban biztonsági magáncégeket bíztak meg.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.