2007. szeptember. 25. 11:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 25. 11:25 Világ

Diplomáciai viszály Németország és Kína között

Németország változatlanul érdekelt a Kínával való kapcsolatok erősítésében - hangsúlyozta kedden a berlini külügyminisztérium szóvivője azt követően, hogy Peking ismételten határozottan tiltakozott Angela Merkel német kancellár és a dalai láma vasárnapi, berlini találkozója miatt.

A szóbeli tiltakozással párhuzamosan a kínai külügyminiszter lemondta német kollégájával az ENSZ székhelyén erre a hétre kitűzött kétoldalú találkozóját, s még ezt megelőzően Peking "lefújt" egy Münchenbe tervezett, hagyományos kormányközi tanácskozást.

Mindennek ellenére a német kormány szóvivője a kancellár és a tibeti vallási vezető találkozóját "magától értetődőnek" nevezte, hangoztatva, hogy az nem befolyásolhatja a Kínával való kapcsolatokat. Értesülések szerint ez ügyben a kancellár külpolitikai tanácsadója külön is felhívta Kína németországi nagykövetét, emlékeztette őt Angela Merkel egy hónappal ezelőtti pekingi látogatására, s ezzel összefüggésben arra, hogy a német kormány a politikai és gazdasági együttműködés elmélyítésére törekszik.

Angela Merkel első német kancellárként fogadta Tibet 72 éves, indiai száműzetésben élő, szellemi, illetve vallási vezetőjét. Az előzetes kínai tiltakozások ellenére megtartott találkozót Berlinben hivatalosan magánjellegű eszmecserének minősítették. Merkel - mint utaltak rá - demonstrálni kívánta, hogy nagyra értékeli a dalai láma elkötelezettségét az emberi jogok és a vallásszabadság mellett, s ezeket az értékeket teljes mértékben magáénak is tekinti. A kancellár egyébként támogatásáról biztosította a dalai láma részéről kifejtett, Tibet autonómiájának elérésére irányuló erőfeszítéseit.

Német gazdasági körökben ugyanakkor érezhető az aggodalom amiatt, hogy a történtek nyomán Kína a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok - legalábbis átmeneti - korlátozása mellett dönt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.