2007. szeptember. 20. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 20. 15:58 Világ

Évi 1,5 millió euróba kerülnek az olasz képviselők

Sehol Európában nem emésztenek fel olyan sok közpénzt a politikusok, mint Olaszországban - állítja a Confindustria, a legnagyobb olasz munkaadói szervezet.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A vállalatokat sújtó sokféle adó miatt a baloldali kormánnyal rendszeresen vitába keveredő lobbiszervezet friss tanulmánya szerint az olasz parlamenti képviselők évi 1,5 millió euróba (375 millió forint) kerülnek, csaknem kétszer annyiba, mint francia vagy német kollégáik, és több mint ötször annyiba, mint a spanyol parlamenti képviselők.

Minden egyes olasz állampolgár 16,3 adóeurót áldoz évente a törvényhozás alsóházában ülő politikusokra. "Inkompetenciájuk túl sokba kerül nekünk" - szögezi le a tanulmány, és sorolja az európai adatokat: a franciák ennek az összegnek a felét költik a képviselőkre, Németországban 6,3 eurót, Nagy-Britanniában 3,8 eurót, Spanyolországban pedig mindössze 2 eurót és 10 centet.

A gyáriparosok és munkaadók szervezete szerint a pártok finanszírozására is csillagászati összeget, évi 200 millió euró közpénzt költenek Olaszországban, holott Nagy-Britanniában ennek huszada is elégnek bizonyul, és Franciaországban is csak feleennyit költenek pártfinanszírozásra

A Confindustria-tanulmány tovább táplálja a politikus-ellenes hangulatot, amelyet egy ismert komikus, Beppe Grillo erősített fel a közelmúltban V-Day néven indított sajátos anti-politika kampányával. A komikus felszólította az olaszokat, hogy az (igencsak durva) "Vaffanculo" felszólítással küldjék melegebb éghajlatra a szemük elé kerülő politikusokat.

Grillo nem mostanában kezdte a politikusok ingerlését: 2005-ben például egy újságban egészoldalas hirdetésben követelte, hogy tűnjön el a parlamentből 23 képviselő, akiket különböző bűncselekményekért jogerősen elítéltek, és mégis törvényhozók maradhattak.

Grillót 2005-ben a Time magazin az "év európai hősének" választotta, amiért merészen szembeszállt az elittel. Most egy friss közvélemény-kutatás szerint az olaszok 50 százaléka - a baloldali szavazók 59 százaléka - osztja a teltházas esteket adó komikus véleményét a politikusokról.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.