2007. szeptember. 19. 11:00 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 11:00 Világ

Ceausescu fia végrehajtókat küldene a Szépművészetibe

Valentin Ceausescu, az egykori diktátor utolsó, életben maradt gyermeke bejelentette, ha kell, bírósági végrehajtókat küld Bukarestben a Szépművészeti Múzeumba, hogy az érvényes törvényszéki ítélet alapján visszaszerezze a szüleitől 1989-es rendszerváltás után elkobzott és bevitt félszáz, értékes festményt, egyéb műtárgyakat, régi bútorokat, kisplasztikákat.

V. Ceausescu öt napot adott a múzeumnak a csomagolásra és az átadásra, miután nyolc évi pereskedést követően egy végleges és megfellebbezhetetlen ítélet alapján őt illetik mindazok a vagyontárgyak, amelyeket szülei kivégzését követően az akkori hatalom összegyűjtött otthonukból és átadott a múzeumnak. Legalábbis, ami a fosztogatás után megmaradt. A Jurnalul National napilap szerint Valentin és ügyvédje, Radu Antal remélik, a múzeum vezetőségében lesz annyi jóindulat, hogy végrehajtják a határozatot.

Az értékes vagyontárgyakat egy sikeresen alkalmazott ügyvédi furfanggal szerzi vissza V. Ceausescu, hisz ezekért a festményekért szülei sosem adtak egyetlen lejt sem, annak idején pártutasításra kerültek lakásukba, irodáikba. Az ügyvéd viszont azzal érvelt a bíróságon, hogy sosem sikerült bebizonyítani, a diktátor illegális módon jutott ezekhez a műtárgyakhoz, sosem folyt ilyen irányú per. Így aztán ezeket most Valentin örökli.

A Ceausescu-fiú egyébként további festményekért is pereskedik a Szépművészeti Múzeummal, ítélet később várható.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.