Szerbia az EU-társulási szerződés küszöbén
"Egyelőre technikai jellegűnek" nevezte Olli Rehn, az EU bővítési biztosa azt a megállapodást, amely a Szerbiával a megkötendő stabilizációs és társulási egyezmény tartalmáról szól.
Az Európai Unió megállapodott Szerbiával a megkötendő stabilizációs és társulási egyezmény tartalmáról - jelentette be hétfőn Brüsszelben Olli Rehn, az EU bővítési biztosa, miután megbeszélést folytatott Bozidar Djelic szerb miniszterelnök-helyettessel.
Mint hangsúlyozta, a megállapodás az egyezmény tartalmát és szövegét illetően egyelőre technikai jellegűnek minősül. Az unió ugyanis az aláírás feltételéül szabja, hogy Szerbia az eddiginél intenzívebben, teljes mértékben együttműködjön a délszláv háborús bűnösök ügyében eljáró hágai nemzetközi törvényszékkel.
Carla Del Ponte, a törvényszék főügyésze a közeli jövőben Belgrádba utazik s megállapításai lényegbevágóak lesznek az unió álláspontjának kialakításakor.
Olli Rehn szerint a stabilizációs és társulási egyezmény konkrét kereskedelmi és gazdasági előnyöket hoz majd Szerbiának, valamint előrelépést tesz lehetővé a vízumkérdésben, megkönnyíti, olcsóbbá teszi a szerb állampolgárok beutazását az unió országaiba. Az egyezmény megvalósítása "valójában kapu lesz Szerbia számára az Európai Unió felé vezető további lépések megtételéhez" - fogalmazott a bővítési biztos.
A sajtótájékoztatón Djelic azt a szerb célkitűzést hangsúlyozta, hogy az ország csatlakozhasson az Európai Unióhoz. Reményét fejezte ki, hogy belgrádi látogatása során Carla Del Ponte arról fog meggyőződni, javult Belgrád együttműködése a nemzetközi törvényszékkel.
Koszovóval kapcsolatos kérdésekre válaszolva a szerb miniszterelnök-helyettes ismételten ellenezte a jelenleg nemzetközi felügyelet alatt álló, névlegesen Szerbiához tartozó tartomány esetleges felosztásának gondolatát a szerbek és a koszovói albánok között. "Az integráció mindig jobb a dezintegrációnál" - fogalmazott, Szerbia egységének megőrzése mellett érvelve.
Olli Rehn a tárgyalásos, politikai megoldás fontosságára hívta fel a figyelmet Koszovóval kapcsolatban. Elmondta: biztosítékot kapott arra nézve, hogy Szerbia semmiképpen nem kíván erőt alkalmazni, és az ezzel kapcsolatos hírek félreértésen alapultak.