2007. augusztus. 23. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 23. 10:10 Világ

Washington átvilágítja a segélyszervezetek alkalmazottait

Az amerikai kormány azt tervezi, hogy "átvilágítja" azoknak a segélyszervezeteknek a több ezer alkalmazottját, amelyek az amerikai nemzetközi fejlesztési ügynökségtől (AID) kapnak pénzügyi támogatást - írja csütörtöki számában a The Washington Post.

A lap úgy tudja, hogy az intézkedés célja kiszűrni a segélymunkásoknak terrorszervezeteknek fűződő esetleges kapcsolatait.

A Post emlékeztet arra, hogy Washington első ízben kér részletes információt a civil szervezetek pénzügyi kérdésekben illetékes dolgozóról. A program, amely augusztus 27-én lép életbe, mintegy kétezer embert érint.

A humanitárius szervezeteknek a jövőben le kell adniuk a kulcspozícióban lévő alkalmazottaik nevét, címét, születési helyét és idejét, állampolgárságát, továbbá társadalombiztosítási és útlevélszámát. Ezeket az adatokat használják fel "a nemzetbiztonsági átvilágításhoz", hogy biztosítsák: a nevezett személyeknek nincsenek kapcsolataik terroristagyanús szervezetekkel vagy személyekkel, és nem jelentenek nemzetbiztonsági kockázatot - írja a lap, az amerikai kormány hivatalos közlönyére (Federal Register) hivatkozva. Az átvilágítási adatokat általában továbbítják a szövetségi nyomozóirodának (FBI), valamint a titkos szolgálatoknak is.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.