2007. augusztus. 02. 18:31 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 02. 18:26 Világ

A bolgár ápolónők lemondtak a Líbiával szembeni jogi lépésekről

A Le Monde című francia napilap internetes kiadásának csütörtöki értesülése szerint a nyolc és fél évi líbiai fogságból július végén hazatért bolgár egészségügyi dolgozók nyilatkozatot írtak alá arról, hogy Európában nem kezdeményeznek jogi lépéseket az észak-afrikai országgal szemben az általuk elszenvedett kínzások, illetve a rossz bánásmód és fogva tartási körülmények miatt.

A lap szerint az öt bolgár ápolónő és a palesztin származású - időközben bolgár állampolgárrá lett - orvos a hazaindulás előtt európai diplomaták jelenlétében írt alá ilyen értelmű nyilatkozatot.

David Martinon, a francia elnöki hivatal szóvivője a Le Monde szerint megerősítette, hogy az egészségügyi dolgozók vállaltak ilyen tartalmú kötelezettséget. Martinon szerint a nyilatkozat EU-líbiai levélváltás témája volt. Létezik egy levél, amelyet legfelsőbb európai szinten írtak alá: Benita Ferrero-Waldner, az EU-bizottság külügyi biztosa és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. A levél az idei év első feléből származik, amikor Németország volt az EU elnöke.

Christiane Hohman, a külügyi biztos szóvivője ugyanakkor csütörtökön Brüsszelben kifejtette: a bolgár egészségügyi dolgozók hazatérése után az EU memorandumot adott ki, amely tartalmazza az unió és Líbia között született valamennyi megállapodást. Hohman hangsúlyozta, hogy a memorandumban nem szerepel olyan egyezség, amelynek értelmében a hazatérő bolgárok lemondanának a Líbiával szembeni jogi lépésekről. A szóvivő azt azonban elismerte, hogy kétoldalú megállapodások létrejöhettek Líbia és egyes EU-tagállamok között.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.