Hajtóvadászat az olasz gyújtogatók ellen, 2000 euró egy fotóért
Hajtóvadászat indul Olaszországban a gyújtogatók ellen, akik a Természetvédelmi Világalap (WWF) csütörtökön bemutatott tanulmánya szerint az erdőtüzek 96 százalékáért felelősek.
A Codacons fogyasztóvédelmi szervezet kétezer eurót, azaz félmillió forintot ajánlott fel minden egyes olyan fényképért, amelyen "munka közben" látni gyújtogatókat. "Mindenki magas jutalomban részesül, aki kézzelfogható bizonyítékkal segíti a leszámolást a bűnözőkkel" - mondta egy ügyvivő.
Az elmúlt néhány nap tűzvészeiben két ember halt meg és ötezer hektáron égett el a termés, a kár egymilliárd euró (250 milliárd forint). Csak szerdán 556 helyen égett az erdő, a tűzoltókhoz 5 ezer segélyhívás futott be. A WWF jelentése szerint az utóbbi három hét alatt legalább 4500 hektár természetvédelmi területen pusztult el a védett növényzet Olaszországban.
A tanulmány kimutatja: a Földközi-tenger térségében 1960 óta négyszeresére nőtt a felégett erdőterület nagysága. Az esetek elenyésző arányában, száz közül mindössze négy alkalommal gyullad ki a növényzet természetes okból.
Olaszországban akár tízéves börtön is kiszabható szándékos gyújtogatásért, mégis pusztít a tűz minden nyáron. A bíróság csak a tettenért bűnözőket tudja elítélni, a helyszínen viszont a legritkább esetben sikerül elfogni az elkövetőket.
Az erdőtűz nagy üzlet - állítják a szakértők, a felégetett talajon ugyanis 15 évig tilos a növénytermesztés, így aztán gyújtogatással könnyen lehet új beépíthető területet "teremteni". A leégett erdő rehabilitációjában is nagy pénz van: egy hektár újratelepítése kétezer eurót kóstál, és a kormány csak tavaly 32 milliót költött erre a célra.
Közben egyre többen kritizálják a hatóságokat a megkésettnek tartott mentőakciók miatt, különösen a dél-olaszországi Puglia tartományban, ahonnan ötezer turistának kellett elmenekülnie az erdőkből a kempingekre átterjedő tűz miatt. Sok nyaralónak minden csomagja, irata odalett az autójával együtt. A katolikus egyház is megszólalt az ügyben: "Isten és az ő teremtményei ellen fordul az, aki szándékosan gyújtogat" - mondta Giovanni Cheli bíboros.
A WWF szerint a monokultúrás erdőgazdálkodás helyett vissza kell térni az őshonos fajokhoz, továbbá sokkal következetesebb és szigorúbb hatósági fellépésre is szükség van az erdőtüzek visszaszorítása érdekében. Negatív példa Portugália, ahol az eukaliptusz-ültetvények terjedése kiszorította a kevésbé gyúlékony, őshonos paratölgyet és így a régió országai közül Portugáliában a legnagyobb az tűzveszély. Évente 55 ezer erdőtüzet regisztrálnak a Mediterráneumban és 800 ezer hektár erdő pusztul el, akkora terület mint egész Korzika. "Már az órákat is lassan a tűzvészhez lehet igazítani, hiszen halálbiztosan jön a következő" - mondta Nina Griesshammer kutatásvezető a tanulmány frankfurti bemutatóján.
Portugália mellett Spanyolország, Olaszország és Görögország a leginkább erdőtűzveszélyes ország a térségben. Jelenleg Olaszországon kívül Görögországban és Horvátországban küzdenek a lángokkal.