2007. július. 17. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 17. 19:38 Világ

Egy ENSZ-hivatalnok EU-csapatokat küldene Csádba

Az ENSZ békefenntartási ügyekben illetékes főtitkár-helyettese kedden Brüsszelben sürgette az Európai Uniót, hogy minél gyorsabban küldjön csapatokat és helikoptereket Csád keleti országrészeibe, a szudáni válság miatt oda menekült hatalmas embertömeg, s a rajtuk segítő humanitárius szervezetek biztonságának garantálására.

Jean-Marie Guehenno - aki azért jött a belga fővárosba, hogy EU-illetékeseknél lobbizzon - reményét fejezte ki: a jövő heti brüsszeli EU-külügyminiszteri tanácskozás jelzi majd, hogy az Európai Unió még 2007 vége előtt kész nagyon mozgékony, gyorsan bevethető alakulatokat küldeni körülbelül egy éves időtartamra a jelzett afrikai térségbe. 

Ha az Európai Unió valóban hozna ilyen döntést, akkor az egyik lehetséges változat szerint ez akár a magyar haderőt is érinthetné. Az EU-ban ugyanis már működik az a rendszer, amelynek keretében minden félévben két-két harccsoport (összesen mintegy 3000 ember) áll készenlétben a feszültséggócokban való gyors bevetésre, a békefenntartásra:  2007 második felében a két ügyeletes harccsoport egyike éppen a magyar-szlovén-olasz alakulat. 

Guehenno szerint Csádban "humanitárius szükséghelyzet" alakult ki, s a romló biztonsági helyzet az elmúlt hetekben tovább nehezítette a segélyekkel kapcsolatos erőfeszítéseket. A diplomata hangsúlyozta, hogy érdemes lenne beindítani egy közös ENSZ-EU-akciót: a világszervezet a csádi rendőröket képezné ki (ennek már be is indult a tervezése, s az első elképzelések szerint az ENSZ-tagállamok mintegy 300 rendőrt küldenének a feladat végrehajtására az afrikai országba), míg az EU a menekültek és az ENSZ-misszió védelmét látná el. 

Guehenno szerint, amennyiben az EU-külügyminiszterek "erős jelzést" küldenének az ügyben, az ENSZ megkezdhetné az akció részletes terveinek kidolgozását. A főtitkár-helyettes arról nem akart beszélni, hogy szerinte milyen nagy EU-erőre lenne szükség, de hangsúlyozta: a siker kulcsa nem a nagy létszám, hanem a gyors reagáló képesség, azaz mindenképpen mozgékony, gyorsan bárhol bevethető alakulatokra lesz szükség. Egyik lehetőségként egyébként azt említette, hogy az erők nagyobbik részét a franciák biztosíthatnák, hiszen ők már állomásoztatnak csapatokat az afrikai országban. 

A Csáddal szomszédos nyugat-szudáni tartományban, Dárfúrban 2003 óta tart a polgárháború, mintegy 200 ezer ember halt meg, kétmillióan pedig otthonaik elhagyására kényszerültek. A menekültek közül nagyjából 230 ezren Csádba mentek, s ezt a számot csak növeli, hogy a helyi lakosságból is mintegy 170 ezren földönfutóvá váltak. Dárfúrban az Afrikai Unió (AU) néhány ezer békefenntartója próbál véget vetni a harcoknak, de nem sok sikerrel, így a tervek szerint ezt az erőt hamarosan egy közös ENSZ-AU-misszió váltja fel, jóval nagyobb, mintegy 26 ezres létszámmal.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?