2007. június. 27. 14:41 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 27. 15:02 Világ

Brüsszel szerint Románia és Bulgária túl puha a korrupcióval szemben

Nem tartotta elégségesnek az Európai Bizottság szerdán Brüsszelben kiadott jelentésében azt a haladást, amelyet Bulgária és Románia ért el a korrupcióellenes fellépésben, ugyanakkor úgy ítélte meg, egyelőre korai még bármilyen szankcióról dönteni ellenük.

Az idén csatlakozott két ország belépését az EU-tagállamok azzal a feltétellel engedélyezték, hogy a bel- és igazságügyi területen a brüsszeli végrehajtó testület az első időben félévente áttekinti az elért eredményeket. Három éven belül az Európai Bizottság javasolhatja a csatlakozási szerződés úgynevezett védőzáradékának életbe léptetését, amely a teljes jogú tagság bizonyos elemeitől átmenetileg megfoszthatja azt az országot, amely nem tesz eleget az elvárásoknak.

Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos szerdai sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a bizottság egyelőre nem tudott dönteni sem szankciók bevezetéséről, sem arról, hogy tovább már nem fenyegetik büntetőintézkedések Bukarestet és Szófiát. Mint mondta, a záradék csak akkor vezethető be, ha semmilyen előrehaladást nem állapítanak meg. 

Mindkét ország felmutatott ugyanakkor bizonyos előrelépéseket. Románia például jól áll a szükséges jogszabályok készítésében és elfogadásában - hiányosság elsősorban a gyakorlatba ültetés során található. Bukarest haladást mutatott fel a magas szintű korrupció elleni fellépésben, de összességében nem elégségeset - vélte a bizottság.

Frattini azt is jelezte: az értékeléssel Brüsszel segíteni akar a két kormánynak, hogy a szükséges reformokat be tudja vezetni. Nem a büntetés, a kipellengérezés a cél, szögezte le, jóllehet őszinte értékelésre van szükség. Egyértelmű, hogy mindkét új tagállamban gyorsítani kell a reformok gyakorlatba ültetését a szóban forgó területeken, mindenekelőtt a korrupció elleni fellépésben - emelte ki a biztos.

A tagországok adott esetben egyebek között azzal szankcionálhatják Bulgáriát vagy Romániát, hogy nem ismerik el bizonyos igazságügyi döntéseiket, a központi szervek pedig időlegesen kizárhatják őket az uniós bel- és igazságügyi együttműködés egyes területeiről. Ezen lépések bármelyikét azonban meg kell előznie a bizottság olyan javaslatának, amely lehetőséget ad valamilyen intézkedés foganatosítására.

Bulgária és Románia esetében az Európai Bizottság rendszeresen figyeli az uniós támogatások kezelését, az élelmiszerbiztonság alakulását, és külön a bulgáriai légi közlekedés biztonságát is. Ezekről Brüsszel az év későbbi szakaszában készít jelentést, és ha az elmarasztalónak bizonyul, a tagállamokat akár uniós támogatások visszafogásával is sújthatják.
Hirdetés