Gyurcsány: nem az osztrák Schengen-javaslatra
A Visegrádi Csoport miniszterelnökeinek pozsonyi csúcstalálkozóján nagy hangsúlyt kaptak az európai alkotmány megalkotásával és a schengeni rendszer közelgő bevezetésével kapcsolatos kérdések.
A magyar miniszterelnök a leghatározottabban elutasította a schengeni rendszer bevezetésének négy hónapos elhalasztását célzó osztrák indítványt, amelynek értelmében az osztrákok még egy ideig a régi módszerek szerint ellenőriznék a szomszédjaikkal közös határokat.
Gyurcsány Ferenc szavai szerint országaink számára "fantasztikus lesz, hogy fél éven belül életbe lép a schengeni rendszer, mert a Magyarországot és Szlovákiát oly sok-sok évtizeden át elválasztó határ megszűnik, s ezzel az együttműködés új, határtalan lehetőségei nyílnak meg előttünk".
A magyar miniszterelnök a plenáris ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette: "Az egyezmények nem arról szólnak, hogy országaink polgárai lemondjanak a szabad mozgási lehetőségeikről" - mondta Gyurcsány, akinek álláspontjával a cseh és a lengyel kormányfő is maradéktalanul azonosult.
Gyurcsány Ferenc szerint képmutatás lenne azt színlelni, hogy nem az európai alkotmány napjaink legvitatottabb kérdése. - Sajnos, ha Pozsony, Kassa, vagy Brünn utcáin megkérdezzük az embereket, a többség csak igen keveset tud róla. Végig kell tehát vinni és le kell zárni a kérdést, meg kell állapodni. Ha valaki vétózni akar, azt a többi 26 ország kárára teszi. Persze, meghallgatjuk a bírálatot, de Magyarország a kompromisszumot fogja keresni, mert ha nem tudunk megállapodni, az nem csak az egységes Európának lesz rossz, de az európai országok egyenként is a kárát látják.
A résztvevők egységes álláspontot képviseltek az Egyesült Államok vízumpolitikáját érintő kérdésben és közös elvárásként fogalmazták meg, hogy Portugália az EU leendő soros elnökeként e tekintetben hatékony nyomást gyakoroljon Washingtonra.
Gyurcsány Ferenc és Robert Fico a nap során még kétoldalú megbeszélést folytat a szlovák miniszterelnöki hivatalban.