2007. június. 14. 11:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 11:18 Világ

Európai alkotmány: Merkel borúlátó

A reményt nem feladva, mégis borúlátóan nyilatkozott Angela Merkel német kancellár azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió jövő heti csúcsértekezletéig sikerül megoldani az uniós alkotmányválságot.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Bundestag előtt ismertetett kormánynyilatkozatában az unió soros elnöki tisztségét a hónap végéig betöltő kancellár ennek egyedüli okaként a szavazati rendszer megváltoztatását célzó, lengyel törekvéseket említette. Angela Merkel kijelentette, hogy – mint fogalmazott – a probléma előttünk áll, s egyelőre nem látszik a megoldás.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy csakis egyhangú megoldásról lehet szó, amely Európát, illetve az Európai Unió cselekvőképességét előre viszi. "Majd meglátjuk, hogy ez sikerül-e, vagy nem" – hangoztatta a korábban derűlátóbban, de ezúttal is rendkívül határozottan és őszintén fogalmazó kancellár, hozzátéve, hogy „ma mindez még teljesen nyitott". Nyomatékosan emlékeztetett ugyanakkor arra a márciusi, ötvenéves jubileumi csúcsértekezleten született, valamennyi tagállam által elfogadott megállapodásra, amely szerint az Európai Uniót legkésőbb a 2009-ben esedékes európai parlamenti választásokig megújított, közös alapokra kell helyezni.

Merkel hangsúlyozta, hogy a kétéves gondolkodási folyamat, illetve az elmúlt hónapok intenzív erőfeszítései után az unió cselekvőképességének érdekében mindenképp jelentős előrelépésre van szükség. Megerősítette, hogy az elnökséget lezáró, jövő heti csúcsértekezleten szeretne menetrendet előterjeszteni az alkotmányozó folyamatra. Ha ez nem sikerül, természetesen ez nem jelenti Európa hanyatlását, de a kontinens jövője szempontjából ma még beláthatatlan és rendkívül terhes következményekkel járhat – jelentette ki. Amennyiben a küszöbönálló csúcskonferencián mégis sikerül jóváhagyni a szóban forgó menetrendet, az EU cselekvőképessége új lendületet kaphat. Mindezzel összefüggésben a kancellár csupán esélyről – "nem többről, s nem is kevesebbről" – beszélt, de hogy nem adta fel a reményt, jelzi az is, hogy szombaton Berlinbe várják Lech Kaczynski lengyel államfőt, aki ikertestvérével, Jaroslaw Kaczyinkivel együtt – a döntéshozatali rendszer megváltoztatására törekedve – az alkotmányos szerződés vétójával fenyeget.

A német kancellár utalt arra, hogy a jelenlegi szerződést tizennyolc tagállam ratifikálta. Mindazonáltal az elnökség – mint kijelentette – figyelembe vette a többiek által hangoztatott fenntartásokat, s azokat beépítette a módosított szerződés tervezetébe. Hangsúlyozta, hogy a német elnökség mindenképp meg kívánja őrizni a korábbi dokumentum legfontosabb tartalmi elemeit, ugyanakkor kész lemondani olyan - néhány tagállam által kifogásolt - szimbólumokról, mint a közös himnusz, vagy a zászló. Személy szerint - jelentette ki a kancellár – nem ért egyet ezekkel a nemzetállamiság csorbulását hangoztató kifogásokkal, de kész tiszteletben tartani azokat. Mint ahogy tiszteletben tartja azokat a törekvéseket is, amelyek a brüsszeli, illetve a nemzeti hatáskörök világos elhatárolását célozzák – fűzte hozzá.

A német elnökség előzetes mérlegét megvonva Merkel sikeresnek nevezte az elmúlt hónapokat. Úgy értékelte, hogy mind az uniós polgárok életét közvetlenül érintő területeken, mind biztonsági téren, mind a schengeni övezet kiterjesztésének vonatkozásában sikerült előrelépni.

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.