Daganatos betegek sugárkezelését függesztették fel Franciaországban
Négy francia kórházban felfüggesztették kedden az agydaganatos betegek sugárkezelését, miután kiderült, hogy az egyik besugárzó készülék hibásan működik.
A legmodernebb, úgynevezett stereotaxiás sugárkezeléssel a betegek nagy részét (500 főt) a párizsi Pitié-Salpétriere kórházban kezelik, de a nancy-i, a tours-i és a montpellier-i kórház is érintett. Az összesen 620 beteget egyesével értesítik és egyéni konzultációra hívják be a négy kórházban - tudatta a francia egészségügyi minisztérium közleményében.
A minisztérium elővigyázatosságból rendelte el hétfőn este a sugárkezelések felfüggesztését, miután a készüléket gyártó Brainlab német cég jelezte: az egyik készüléknél a sugárnyalábok 1,25 milliméteres eltérést mutatnak a beállításhoz képest.
A stereotaxiás besugárzás lényege, hogy precíz számítógépes kalkulációval meghatározható, hogy a szervezetben levő daganatos elváltozásra milyen irányokból milyen sugárnyalábbal kell leadni azt a dózist, amely a daganatot egyetlen kezeléssel úgy roncsolja, hogy nem szükséges sebészeti beavatkozás.
A minisztérium szerint az incidens nincs összefüggésben a toulouse-i kórházban történtekkel, ahol 2006 áprilisa és 2007 áprilisa között a Brainlab egy másfajta készülékeivel túladagolták 145 daganatos beteg sugárkezelése során a sugarakat. Az ügy május 23-án került nyilvánosságra.
Ezt megelőzően egy angol nyelvű használati utasítás félreértelmezése következtében egy szoftver hibás használata miatt 24 esetben történt túladagolás sugárkezelés közben 2004 májusa és 2005 augusztusa között a lotaringiai Épinal kórházában. A túladagolásnak kitett betegek közül öt hunyt el eddig. A 19 túlélő páciens is szenved a sugarak túladagolásának következményeitől, ebből eredő problémáik súlyossága eltérő.
A Brainlab 27 francia kórházat lát el sugárkezeléshez használt készülékekkel. Franciaországban évente 180 ezer beteget kezelnek besugárzással. Minden második gyógyult rákos páciens esetében döntő szerepet játszik a sugárkezelés.